LOT domaga się od Boeinga odszkodowania. Linie złożyły w sądzie pozew

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Protesty w związku z planami podwyżek dla linii lotniczych
Protesty w związku z planami podwyżek dla linii lotniczych
TVN24
TVN24Protesty w związku z planami podwyżek dla linii lotniczych

Polskie Linie Lotnicze LOT złożyły do sądu w Seattle w Stanach Zjednoczonych pozew przeciwko firmie Boeing. Polski przewoźnik domaga się odszkodowania w kwocie nie mniejszej niż miliard złotych - podała Polska Agencja Prasowa, powołując się na anonimowe źródło. Sprawa jest związana z wadami projektowymi w samolotach 737 MAX, które doprowadziły do ich uziemienia.

Informacje potwierdził we wtorek rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski.

Jak przekazało PAP źródło, pozew poprzedziły wielomiesięczne negocjacje ugodowe, które nie doprowadziły do satysfakcjonujących strony rozwiązań.

Przelot Boeinga 737 nad WisłąŁukasz Wieczorek / TVN24

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Polskie Linie Lotnicze LOT złożyły do sądu w Seattle w stanie Waszyngton pozew przeciwko firmie Boeing. Przewoźnik domaga się odszkodowania w kwocie nie mniejszej niż 1 mld zł (250 mln USD)" - przekazało PAP źródło. Sprawa ma być związana z "wadami projektowymi w samolotach 737 MAX, które doprowadziły do ich uziemienia".

Negocjacje PLL LOT i Boeinga

Prezes PLL LOT Rafał Milczarski w rozmowie z dziennikarzami na początku października br. przyznał, że spółka poniosła duże straty, jeśli chodzi o uziemienie samolotów Boeing 737 MAX.

"Prowadzimy rozmowy i prowadziliśmy rozmowy z koncernem Boeing. Na razie te rozmowy nie przyniosły spodziewanych rezultatów, w związku z tym będziemy korzystać z przysługujących rozwiązań, żeby odszkodowanie uzyskać" – mówił wówczas Milczarski.

Jak dodał: "My nie odpuścimy i nie możemy odpuścić niczego, co firma Boeing jest nam winna. Jest to zupełnie naturalna rzecz i będziemy z tego typu roszczeniami do Boeinga występować".

Dwie katastrofy

Samoloty Boeing 737 MAX zostały uziemione przez EASA ((Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego) 12 marca 2019 r., po dwóch wypadkach tych maszyn - w Indonezji w październiku 2018 r. i w Etiopii w marcu 2019 r., w których łącznie zginęło 346 osób.

Boeing 737 Max 8PAP/Małgorzata Latos

Boeingi 737 MAX na początku roku powróciły do lotów na całym świecie po prawie dwuletniej przerwie związanej z naprawianiem wadliwych systemów. W marcu do 15 przewoźników, którzy wznowili loty z użyciem 737 MAX, dołączyły Polskie Linie Lotnicze LOT.

Pierwszym rejsem po ponad dwuletniej przerwie, poleciał z Warszawy do Oslo, inaugurujący powrót do lotów realizowanych tego typu maszynami. Przewoźnik zapewniał wówczas, że przed rejsem z pasażerami każda z maszyn przeszła wymagane przez regulatora lotniczego EASA modyfikacje.

Każdy z pięciu samolotów LOT-u B737 MAX może zabrać na pokład do 186 pasażerów.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Profil PLL LOT na Facebooku

Pozostałe wiadomości