Tunezja, Egipt, Ukraina. Sprawdź, gdzie jest niebezpiecznie

Ze świata

Fakty TVN26.06.2015 | Ponad 50 zabitych w zamachach w Tunezji, Francji i Kuwejcie. Do ataków przyznaje się Państwo Islamskie

Piątkowe zamachy w Tunezji każą jeszcze raz przyjrzeć się ostrzeżeniom dla podróżnych wydawanym przez polskie MSZ. Ministerstwo regularnie publikuje takie informacje na swojej stronie internetowej. Szykując się do wyjazdu na zagraniczny urlop, warto zajrzeć na tę stronę. Oto kilka ważnych - zdaniem MSZ - punktów zapalnych na świecie.

Oto miejsca, które znajdują się na liście ostrzeżeń MSZ:

Tunezja

Mapa ostrzeżeń dla TunezjiMSZ

Kraj ten na liście MSZ znajduje się od 12 maja 2014 roku. Wówczas ostrzegano przed potencjalnym wzrostem aktywności grup terrorystycznych w Tunezji oraz zagrożeniem zamachami kierowanymi także przeciwko turystom.

Szczególnie odradza się wyjazdy do miejscowości, takich jak: Bizerta, Tabarka, Hammamet, Tunis, Sousse oraz na wyspę Dżerba.

Ukraina

Mapa ostrzeżeń dla UkrainyMSZ

Na liście MSZ znajduje się Krym, Obwód Charkowski, Dniepropietrowski, Zaporoski i Ługański, gdzie w ubiegłym roku zawieszono działalność konsulatów RP w Sewastopolu i Doniecku.

Wszystko to w związku z niesłabnącym napięciem w obwodach donieckim i ługańskim oraz utrzymującymi się zagrożeniami dla ludności cywilnej na części terytorium wschodniego sąsiada Polski.

Egipt

Mapa ostrzeżeń dla EgiptuMSZ

Kraj ten znajduje się na liście ostrzeżeń dla podróżujących od 29 września 2014 roku, kiedy to nasiliła się działalność grup przestępczych oraz wzrosło ryzyko ataków terrorystycznych.

Resort odradza podróże do Egiptu z wyłączeniem miejscowości nad Morzem Czerwonym: Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam, a także Sharm el-Sheikh.

Królestwo Maroka

MSZ przypomina też o konieczności zachowania wszelkich środków ostrożności ze względu na utrzymującą się niestabilną sytuację w regionie oraz wydarzenia, które miały miejsce w Tunezji, Algierii oraz innych krajach Afryki Północnej, a także Mali oraz pasie Sahelu.

Algieria

Służby dyplomatyczne apelują do Polaków przebywających lub planujących pobyt w kraju o konieczności zachowania środków bezpieczeństwa oraz stosowania się do zaleceń lokalnych władz.

Mapa ostrzeżeń dla AlgieriiMSZ

Syria

Syria pozostaje na liście od 28 sierpnia 2013 roku ze względu na utrzymujące się wysokie zagrożenie dla bezpieczeństwa osobistego w związku z aktami przemocy, zamachami terrorystycznymi, a także realnym zagrożeniem związanym z porwaniami obywateli krajów zachodnich. Jak czytamy na stronie MSZ, resort stanowczo apeluje o powstrzymanie się od wszelkich wyjazdów do Syrii.

Libia

Ministerstwo ostrzega też przed wyjazdem do Libii, gdzie jeszcze w zeszłe wakacje trwały walki w Trypolisie. Służby dyplomatyczne kierują się tutaj "nieprzewidywalnością rozwoju sytuacji bezpieczeństwa w całym kraju, która nadal pozostaje bardzo napięta".

Inne

Na liście ostrzeżeń znalazły się jeszcze inne miejsca: Strefa Gazy, Jerozolima Wschodnia, Irak, Indonezja, Filipiny, Sudan Południowy, Burundi, Sierra Leone, Gwinea, Liberia, Nepal, Etiopia, Jordania, Mali, Mozambik, Liban, Burkina Faso, Arabia Saudyjska, Lesotho.

Autor: mb,mn/gry / Źródło: tvn24bis.pl, MSZ

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay