Niemiecka gospodarka zaskoczyła analityków. "Słaba informacja dla polskiego eksportu"

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Urząd kanclerski w Berlinie
Urząd kanclerski w BerlinieReuters Archive
wideo 2/4
Reuters ArchiveUrząd kanclerski w Berlinie

Produkt krajowy brutto (PKB) Niemiec w czwartym kwartale 2022 roku wzrósł o 0,5 procent rok do roku. To dane gorsze, niż oczekiwali analitycy. W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku niemiecka gospodarka zwolniła o 0,2 procent w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) w poniedziałek opublikował dane o produkcie krajowym brutto w czwartym kwartale 2022 roku. Jak podano, w ujęciu miesięcznym PKB naszych zachodnich sąsiadów spadło o 0,2 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem. "Po tym, jak w pierwszych trzech kwartałach niemiecka gospodarka trzymała się dobrze mimo trudnych warunków, w czwartym kwartale 2022 r. produkcja gospodarcza nieznacznie spadła" - podał urząd.

W ujęciu rocznym PKB w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku było o 0,5 proc. wyższe, niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Destatis zapowiedział, że szczegółowe wyniki za czwarty kwartał zostaną opublikowane 24 lutego 2023 roku.

PKB Niemiec - komentarze

"Dziś o 10:00 ukazał się niemiecki raport PKB za IV kwartał 2022 roku. Raport okazał się rozczarowaniem - wzrost PKB wyniósł 0,5 proc. r/r wobec oczekiwanych 0,8 proc. r/r. W ujęciu kwartalnym, niemiecki wzrost spadł o 0,2 proc. k/k (poprzednio 0,0 proc. k/k)." - napisał w komentarzu dom maklerski XTB. W ocenie analityków spowolnienie niemieckiej gospodarki, to "słaba informacja również dla polskiego eksportu".

O słabszych od oczekiwań danych z Niemiec napisali również przedstawiciele Oanda TMS Brokers. "Ekonomiści oczekiwali, że roczna dynamika realnego PKB w Niemczech spadnie w IV kw. z +1,2 proc. do +0,8 proc. Spadek okazał się większy i ten parametr osiągnął najniższy od I kw. 2021 poziom +0,5 proc." - wskazali.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości