Gospodarka Chin rośnie. "Spowolnienie w nadchodzących miesiącach"

Ze świata


6,8 proc. - o tyle wzrósł w trzecim kwartale tego roku Produkt Krajowy Brutto (PKB) Chin - podało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

W trzecim kwartale PKB Chin wzrósł o 6,8 proc. w ujęciu rocznym i o 1,7 proc. w porównaniu z drugim kwartałem. Wzrost, mimo że o 0,1 proc. mniejszy niż oczekiwali analitycy, jest nada wyższy od szacunków na cały rok 2017, które mówią o wzroście na poziomie 6,5 proc.

Będzie spowolnienie?

Zdaniem analityków druga największa gospodarka świata próbuje opanować zadłużenie i bańkę na rynku nieruchomości bez szkody dla wzrostu gospodarczego, ale wysiłki te mogą mieć negatywny wpływ na PKB w niektórych częściach kraju. - Mniejsze wsparcie dla polityki fiskalnej oraz wolniejszy wzrost liczby kredytów powinny spowodować spowolnienie w nadchodzących miesiącach - uważa Julian Evans-Pritchard, ekonomista Capital Economics.

Co dalej?

Od czasu globalnego kryzysu finansowego tempo wzrostu gospodarczego w Chinach zwolniło z poziomu około 10 proc. rocznie do poziomu 6,7 proc. w ubiegłym roku. Zdania analityków co do przyszłości wzrostu są podzielone. Do bardziej optymistycznych należy m.in. prezes banku centralnego Chin, który poinformował, że w drugiej połowie tego roku chińska gospodarka może przyśpieszyć do 7 proc.

Autor: msz//bgr / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock