Ze świata

Pizza daje pracę setkom tysięcy osób

Ze świata

Pixabay (CC0 Public Domain)Jedzona przez miliony ludzi pizza daje we Włoszech pracę setkom tysięcy osób

564 tysiące osób pracują we Włoszech w 183 tysiącach pizzerii - to najnowsze dane dotyczące całej branży związanej z najsłynniejszym na świecie włoskim wypiekiem. Pod względem liczby lokali absolutne pierwszeństwo ma Rzym, gdzie mieści się 15,5 tys. pizzerii.

Przedstawione w Neapolu, a następnie przytoczone przez media dane wskazują, że jedzona przez miliony ludzi pizza daje we Włoszech pracę setkom tysięcy osób. W sumie, uwzględniając pracowników pokrewnych branż, np. dostawców produktów, liczba ta wzrasta do prawie miliona. Drugie miejsce po Wiecznym Mieście pod względem liczby pizzerii zajmuje Mediolan z prawie 10 tysiącami takich miejsc. W Neapolu, który uważany jest za kolebkę najlepszej pizzy na świecie, serwuje się ją w 8200 lokalach.

Pizzeria na mieszkańca

Ale największą niespodzianką tej statystyki jest liczba takich restauracji w przeliczeniu na mieszkańców. Okazało się, że pod tym względem prym wiedzie miasto Sassari na Sardynii, gdzie jedna pizzeria przypada na 147 mieszkańców. Następne jest Grosseto w Toskanii (jedna tego typu restauracja na 166 rezydentów). Rzym jest dopiero na 22 miejscu (jeden lokal na 280 mieszkańców). Jeszcze dalej, na 81 pozycji jest Neapol - jedna pizzeria na 381 osób. Miłośnicy wypieku zapraszani są do Neapolu, gdzie od 6 do 11 września na nadmorskiej promenadzie powstanie największa i najbardziej spektakularna, jak zapewniają organizatorzy, pizzeria na świecie.

Niedawno przez Włochy przetoczyła się dyskusja na temat tego, czy wypiekanie pizzy wywołuje smog. Zobacz materiał TVN24 BiS:

Awantura o piece do pizzy. Są winne smogu?
Awantura o piece do pizzy. Są winne smogu?TVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (CC0 Public Domain)

Pozostałe wiadomości