Pijany chciał pilotować samolot. Dodatkowe obostrzenia

Ze świata

TVN24 BiSWyższy podatek od alkoholu we Francji?

Linie lotnicze Japan Airlines wprowadzają dodatkowe obostrzenia, po tym jak jeden z jej pilotów został zatrzymany za bycie pod wpływem alkoholu tuż przed wylotem z lotniska Heathrow.

Katsutoshiego Jitsukawę zatrzymano w zeszłym miesiącu. Badanie wykazało, że stężenie alkoholu w jego krwi przekroczyło dziewięciokrotnie dopuszczalny w Wielkiej Brytanii limit dla pilotów statków powietrznych.

To nie pierwszy taki przypadek w historii lotów japońskiej linii lotniczej. Jak wskazuje rzecznik prasowy firmy od sierpnia 2017 roku miało miejsce 19 przypadków, w których piloci linii Japan Airlines naruszali wewnętrzne przepisy tego przewoźnika dotyczące spożycia alkoholu w trakcie pracy. Jedną z przyczyn jest brak regulacji w japońskim prawie określających możliwe stężenie alkoholu we krwi dla pilotów. Odpowiednie ograniczenia leżą w gestii linii lotniczych.

W związku z zatrzymaniem pilota, Japan Airlines opublikowało oświadczenie, w którym odnosi się do incydentu. "Traktując bezpieczeństwo pasażerów jako priorytet firma Japan Airlines w pełni poważnie podchodzi do incydentu z udziałem pracownika. Jednocześnie pragniemy przeprosić naszych pasażerów za utrudnienia" – czytamy.

Czas na zmiany

W odpowiedzi na serię alkoholowych incydentów firma zapowiedziała wprowadzenie dodatkowych mechanizmów kontroli trzeźwości. Będą to między innymi nowy system analizy stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu oraz kary finansowe dla członków załogi naruszających alkoholowe przepisy.

Powyższe mechanizmy funkcjonują m.in. na londyńskim lotnisku Heathrow i niektórych japońskich lotniskach. Wprowadzona zostanie także prohibicja dla pilotów na 24 godziny przed wylotem z Japonii

Na rauszu w przestworzach

Nie tylko Japan Airlines borykają się z problemem nadużywania alkoholu wśród pilotów.

W tym roku na osiem miesięcy więzienia za złamanie przepisów antyalkoholowych został skazany pilot British Airways. Z kolei w Indiach pilot za pojawienie się w pracy pod wpływem alkoholu otrzymał zakaz lotów na trzy lata.

Autor: ah / Źródło: BBC