Napięcie we Francji rośnie. Strajkować będą nawet piloci Air France

Ze świata

Napięcie we Francji rośnie. Kraj boryka się z kolejnymi strajkami

Największy w liniach lotniczych Air France związek zawodowy pilotów SNPL zapowiedział w poniedziałek co najmniej sześciodniowy strajk. Ma on być wyrazem protestu przeciwko zapowiadanej redukcji płac - poinformował szef SNPL w Air France Philippe Evain.

Decyzję o strajku podjęli członkowie związku w głosowaniu przeprowadzonego w ramach wewnętrznych konsultacji. - Akcję z całą pewnością przeprowadzimy w czerwcu - oświadczył rzecznik SNPL w Air France Emmanuel Mistrali, nie podając więcej szczegółów.

Kumulacja

Agencja Reutera zauważa, że strajk pilotów może zbiec się w czasie z falą strajków i demonstracji we Francji; od dwóch miesięcy związkowcy protestują przeciwko forsowanej przez rząd prezydenta Francois Hollande'a reformie prawa pracy. Sytuacja w kraju jest coraz bardziej napięta; blokady m.in. magazynów paliw i strajki w rafineriach doprowadziły do trudności z zaopatrzeniem w paliwa w całym kraju, co skłoniło nawet władze do sięgnięcia po zapasy strategiczne. Także w poniedziałek w reakcji na planowane kontrowersyjne reformy związki zawodowe zapowiadały, że w najbliższych dniach strajkować będą pracownicy francuskich kolei, portów, paryskiego metra i być może także portów lotniczych. Od 10 czerwca do 10 lipca w 10 miastach Francji odbywać się będą mistrzostwa Europy w piłce nożnej, Euro 2016.

Francja. Protesty na ulicach:

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/Philippe Noret