Pierwszy kontrakt Beatlesów sprzedany. Za pół miliona euro

Ze świata

sothebys.com Kontrakt został podpisany 1 października 1962 roku, zaledwie na cztery dni przed wydaniem singla "Love Me Do"

Kontrakt, który zapoczątkował karierę zespołu The Beatles, został we wtorek sprzedany w Londynie za 365 tys. funtów (492 tys. euro) - poinformował dom aukcyjny Sotheby's.

Jest to jedyna umowa spisana między czterema członkami słynnego kwartetu rockandrollowego z Liverpoolu: Johnem Lennonem, George'em Harrisonem, Paulem McCartneyem i Ringo Starrem, a także ich menadżerem Brianem Epsteinem, który był często nazywany "piątym Beatlesem".

Epstein zmarł z powodu przedawkowania w 1967 r.

Wszyscy podpisali

Kontrakt został podpisany 1 października 1962 roku, zaledwie na cztery dni przed wydaniem singla "Love Me Do". Na kontrakcie widnieją podpisy wszystkich muzyków, a także ojców McCartneya i Harrisona, ponieważ Paul i George nie mieli jeszcze wtedy 21 lat, kiedy w Wielkiej Brytanii uzyskiwało się pełnoletniość. W kontrakcie zapisano m.in, że Epstein będzie pełnił rolę menadżera zespołu przez pięć lat i będzie otrzymywał odpowiednia prowizję: 10 proc. od zysków do 400 funtów tygodniowo, 20 proc. - od zysków 400-800 funtów i 25 proc. powyżej tej sumy.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sothebys.com