Tradycja niespłacania długów, korupcja, bezrobocie młodych i oliwkowa potęga. Kilka faktów o Grecji

Ze świata

SchutterstockGrecja już w przeszłości niespłacałą międzynarodowych pożyczek

Każdy dzień przynosi nowe informacje w sprawie wiszącym nad Grecją bankructwem. Co złożyło się na obecną gospodarczą sytuację tego kraju? Korupcja, problemy mieszkaniowe, bezrobocie i bogata tradycja w niespłacaniu pożyczek.

1. Niespłacanie kredytów to grecka tradycja

Do pierwszych poważnych kłopotów finansowych Grecji doszło w IV p.n.e. Jak wynika z informacji "Business Insidera" 13 greckich państw-miast pożyczyło środki od Świątyni Delos. Jednak większość kredytobiorców nigdy nie spłaciło pożyczki. Świątynia straciła w ten sposób 80 proc. pożyczonego kapitału. Grecy nie zwracali pożyczek także w epoce nowożytnej. Pierwszy raz w 1826 roku - w czasie walk o niepodległość. Grecy chcieli obalić władzę otomańską i w 1824 zaciągnęli kredyt (472 tys. funtów) na sfinansowanie walk. Rok później pożyczono kolejne 1,1 mln funtów. Jednak większość pieniędzy przejęli pośrednicy. A kiedy wojna o niepodległość zmieniła się w wojnę domową, nie było wiadomo, kto ma pieniądze otrzymać i spłacać dług. Kolejny przypadek miał miejsce w 1843 roku. Grecja w 1832 roku pożyczyła 60 mln drachm od rządów Francji, Rosji i Wielkiej Brytanii. Pieniądze wydała na wojsko i utrzymanie na greckim tronie bawarskiego księcia Ottona. Jednak w 1843 roku zaprzestała spłaty pożyczki. W efekcie Grecja na lata została odcięta od międzynarodowych rynków kapitałowych. Banicję zakończono w 1878 roku. Wiele krajów chciało znów pożyczać Grecji, a Ateny chętnie z tego korzystały. W 1893 roku pożyczek i odsetek było tak wiele, że rząd zdecydował o zawieszeniu dalszych spłat zewnętrznego długu. W efekcie w 1898 roku utworzono specjalną instytucję, która zarządzała długiem i monitorowała gospodarkę kraju zarządzając systemem podatkowym. Kolejny przypadek pochodzi z 1932 roku. Kiedy świat ogarnął Wielki Kryzys zadłużona po uszy Grecja ogłosiła "tymczasowe zawieszenie" spłat zagranicznych pożyczek. Taki stan trwał do 1964 roku. 2. Grecja traci przez korupcję Jak podaje "Business Insider" korupcja kosztuje Grecję około 8-10 proc. PKB rocznie. Tak wynika z badania Brookings Institute, który udowodnił, że większość nieprawidłowości dotyczy zwykłych obywateli. "Jeżeli Grecja miałaby lepszą kontrolę korupcji - nie na poziomie szwedzkim, ale chociażby Hiszpanii, to jej deficyt budżetowy byłby mniejszy o 4 proc. PKB rocznie" - wynika z badania. Według Komisji Europejskiej w 2014 roku Grecja była najbardziej skorumpowanym państwem w całej wspólnocie. 3. Ogromne bezrobocie Blisko połowa, bo aż 49,7 proc. młodych ludzi w Grecji nie ma pracy. A to i tak lepszy wynik niż ten, który był przed rokiem. Wówczas pracy nie miało aż 56,4 proc. młodych. Ogólna stopa bezrobocia wynosiła w marcu tego roku w Grecji aż 25,6 proc. Był to też jeden z lepszych wyników w ostatnich latach. Warto przypomnieć, że we wrześniu 2013 roku bezrobocie wynosiło 28 proc. 4. Większość Greków mieszka z rodzicami To kolejny problem Grecji. Aż 63,5 proc. młodych Greków w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami. Wielu młodych nie ma pracy, a więc nie może sobie pozwolić na kupno mieszkania i usamodzielnienie. "Przeprowadzka na swoje, to pewien rytuał przejścia do usamodzielnienia. Powrót do mieszkania z rodzicami to wołanie o pomoc" - pisze Bloomberg.

5. Wielki kryzys to nic Zdaniem "Business Insider" grecka gospodarka znajduje się dziś w gorszej sytuacji niż Stany Zjednoczone w czasie Wielkiego kryzysu. Ten wykres pokazuje spadek a następnie wzrost PKB w USA w czasie Wielkiego kryzysu i tuż po nim oraz kurczenie się greckiej gospodarki.

6. Grecja przegrywa z Massachusetts

Grecja jest prawie pięć razy większa od amerykańskiego stanu Massachusetts, ale PKB Massachusetts jest dwa razy większe niż Grecji.

PKB Grecji wynosi 242.2 mld dol., podczas gdy Massachusetts - 420.75 mld dol. Massachusetts leży na 27.336 km2, a Grecja - 131.957 km2.

7. Kraj oliwek Grecja słynie z produkcji oliwek. Jest trzecim po Hiszpanii i Włoszech producentem tych owoców. Grecy wytwarzają aż 300 tys. ton oliwek rocznie. Według wyliczeń BI to tyle, ile waży... aż 1575 wielorybów - płetwali błękitnych. Dorosły osobnik ważny przeciętnie 190 ton.

Autor: msz///km / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Schutterstock

Raporty: