TVN24 Biznes | Ze świata

Gazprom będzie stosował się do nowych cen. "Musieliśmy kupować gaz drogo, a sprzedawać tanio"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Koniec kontraktu jamalskiego w 2022 roku. PGNiG nie przedłuży umowy
Koniec kontraktu jamalskiego w 2022 roku. PGNiG nie przedłuży umowytvn24
wideo 2/4
tvn24Koniec kontraktu jamalskiego w 2022 roku. PGNiG nie przedłuży umowy

Gazprom przekazał deklarację stosowania się do nowych warunków cenowych kontaktu jamalskiego, które zostały ustalone na mocy wyroku arbitrażu - poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

- Deklarację ze strony Gazpromu, że będzie respektował wyrok arbitrażu w Sztokholmie i zapisy kontraktu jamalskiego, na bazie którego kupujemy od Gazpromu gaz przyjęliśmy z zadowoleniem - powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

PGNiG podało też, że Gazprom oświadczył, iż skoryguje wystawione faktury, o których polska spółka informowała w piątek. Chodzi o faktury za dostawy gazu w marcu i w pierwszej połowie kwietnia 2020 r.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dodało, że zostały one opłacone w terminach kontraktowych, ale w wysokości wynikającej z nowych warunków cenowych kontraktu jamalskiego, ustalonych w wyroku arbitrażu.

Spółka wezwała Gazprom do skorygowania tych faktur najpóźniej do 23 kwietnia, pod rygorem uznania, że rosyjski koncern celowo nie stosuje się do postanowień wyroku arbitrażu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Ta sytuacja się kończy"

30 marca 2020 r. PGNiG wygrało w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Na mocy wyroku trybunału w Sztokholmie nowa cena ma być naliczana od 1 listopada 2014 r. Polski koncern oszacował, że powinien odzyskać od Gazpromu ponad 6 mld zł nadpłaty.

Trybunał zmienił formułę naliczania ceny w kontrakcie jamalskim w ten sposób, że jest ona w znaczący sposób powiązana z cenami na rynku europejskim, znacznie bardziej rynkowa i zbliżona do ceny, po jakiej PGNiG sprzedaje gaz odbiorcom.

Musieliśmy kupować gaz drogo, a sprzedawać tanio, po cenach rynkowych. Ta sytuacja się kończy, bo nowa formuła jest formułą rynkową, opartą o ceny europejskie i to niewątpliwie będzie miało pozytywny wpływ na sytuację finansową PGNiG.

Zaopatrzenie Polski w gaz ziemnyPAP

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości