TVN24 Biznes | Ze świata

Pfizer spodziewa się zarobić na szczepionce 15 mld dolarów

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
BBC

Koncern Prfizer przewiduje, że sprzedaż szczepionek przyniesie firmie 15 miliardów dolarów przychodu w tym roku. Amerykański koncern zamierza w tym okresie dostarczyć dwa miliardy dawek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Sprzedaż szczepionek stanowi jedną czwartą spodziewanych przychodów firmy w tym roku. W czwartym kwartale ubiegłego roku szczepionka przyniosła firmie Pfizer przychody w wysokości 154 mln dolarów.

Pfizer zamierza dostarczyć dwa miliardy dawek szczepionki w 2021 roku. Amerykański koncern przekazał już 65 milionów dawek preparatu w dostawach na całym świecie i 29 milionów dawek do samych Stanów Zjednoczonych.

Szczepionka Pfizer-BioNTech była jedną z pierwszych, które zostały dopuszczone do użytku w nagłych wypadkach w Stanach Zjednoczonych i kilku innych krajach.

Szczepienia w Europie

Rządy na całym świecie starają się zaszczepić jak największą liczbę swoich obywateli w jak najkrótszym czasie.

W niektórych częściach Europy wystąpiły opóźnienia w dostawach szczepionek Pfizera z powodu zmian mających zwiększyć moce produkcyjne firmy.

Niedawno szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w niemieckiej telewizji publicznej ZDF powiedziała, że celem jest zaszczepienie do końca lata przeciwko COVID-19 70 proc. dorosłych w Unii Europejskiej.

W piątek Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła na rynek UE szczepionkę AstryZeneki. Jak wynika z charakterystyki tej szczepionki, podaje się ją osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym.

Według najnowszych danych na całym świecie zaszczepiono ponad 100 milionów osób. Liderem szczepień jest Izrael, który zaszczepił niemal 20 proc. swoich obywateli. Do użytku w UE został dopuszczony preparat AstraZeneca, będzie to trzecia stosowana w Unii szczepionka. Na świecie używa się też szczepionek Pfizera/BioNTechu i Moderny; Rosja, Chiny i Indie korzystają z substancji własnej produkcji.

Autor:mp

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości