Petrobras traci miliardy dolarów. A końca afery korupcyjnej nie widać

Ze świata

petrobras.com.brPetrobras to brazylijski koncern naftowy

Brazylijski koncern naftowy Petrobras podał, że trwający skandal korupcyjny kosztował go już 2,1 mld dolarów. Tymczasem prokuratura dokonuje kolejnych aresztowań.

Firma w opublikowanym sprawozdaniu finansowym poinformowała, że całkowite straty finansowe w ostatnim roku były wyższe i wyniosły 7,2 mld dolarów. To efekt m.in. zmniejszenia wartości aktywów o 14,8 mld dolarów.

Afera korupcyjna

Afera wokół największej firmy i inwestora w kraju wybuchła ponad rok temu. Według prokuratury wielkie firmy budowlane i inżynieryjne zapłaciły co najmniej 800 mln dolarów w zamian za kontrakty, których wartość sztucznie zawyżano. Śledczy podejrzewają, że część pieniędzy trafiła do Partii Pracujących (PT) i innych partii, a następnie środki te służyły finansowaniu kampanii politycznych.

Dilma Vana Rousseff prezydent kraju, która była prezesem zarządu Petrobrasu przez część okresu, gdy dochodziło tam do korupcji, utrzymuje, że nie wiedziała o łapówkach. Skandal wywołał antyrządowe protesty i doprowadził do apeli o zastosowanie impeachmentu wobec pani prezydent. PT została założona w 1980 roku przez byłego prezydenta Luiza Inacio Lulę da Silvę. Jak pisze agencja AFP, celem śledztwa w sprawie Petrobras jest ustalenie, czy siatka przestępcza finansowała pierwszą kampanię wyborczą, w wyniku której w 2010 r. Rousseff doszła do władzy.

Aresztowania

Policja dokonuje kolejnych aresztowań osób zamieszanych w aferę korupcyjną. Zatrzymano m.in. pięciu byłych parlamentarzystów. Wśród podejrzanych i oskarżonych jest ok. 50 polityków. Niektórzy z przebywających w więzieniach uczestników afery łapówkowej zwrócili już dobrowolnie do skarbu państwa w sumie 323 miliony dolarów, aby uzyskać złagodzenie kar.

Autor: msz/ / Źródło: BBC, Bloomberg, PAP,

Źródło zdjęcia głównego: petrobras.com.br