Pekin i Moskwa razem stworzą "Nowy Jedwabny Szlak"

Ze świata

freeimages.com/chowpokinWang zapowiedział m.in., że Moskwa i Pekin podpiszą porozumienie, by Rosja brała udział w tworzeniu "Nowego Jedwabnego Szlaku"

Chiny zwiększą współpracę z Rosją m.in. w obszarze rozbudowy infrastruktury w Azji - ogłosił w niedzielę szef chińskiego MSZ Wang Yi. Zapewnił, że te stosunki gospodarcze "nie są skierowane przeciwko osobom trzecim".

- Wydarzenia międzynarodowe nie mają wpływu na te relacje z Rosją - oświadczył Wang na konferencji prasowej w kuluarach dorocznej sesji parlamentu ChRL, Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Przedstawił ambitne plany nowej współpracy między potężnymi sąsiadami w czasie, gdy Rosja jest objęta zachodnimi sankcjami w związku z kryzysem na wschodzie Ukrainy.

Nowy Jedwabny Szlak

Wang zapowiedział m.in., że Moskwa i Pekin podpiszą porozumienie, by Rosja brała udział w tworzeniu "Nowego Jedwabnego Szlaku". Celem tego flagowego chińskiego projektu budowy kolei, autostrad, portów i innych elementów infrastruktury w Azji Środkowej i Południowej jest ożywienie handlu na kontynencie. Jak dodał szef chińskiej dyplomacji, oba kraje "będą ciężko pracować", by zwiększyć wymianę handlową. W najbliższych czasie Pekin i Moskwa zintensyfikują współpracę w budowie szybkich kolei, chińsko-rosyjskich samolotów komercyjnych, rurociągów, a także w finansach i energii jądrowej. - Chiny i Rosją utrzymują dobrą tradycję wzajemnego wspierania się - podkreślił Wang, oceniając, że stosunki miedzy krajami są "dojrzałe i stabilne". Sankcje gospodarcze nałożone przez Zachód na Rosję w związku z aneksją Krymu i konfliktem na wschodzie Ukrainy sprawiły, że Moskwa była zmuszona szukać nowych rynków i partnerów handlowych. Pekin jest jednym z największych beneficjentów tej sytuacji i w ubiegłym roku podpisał korzystne umowy na dostawy rosyjskiego gazu.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: freeimages.com/chowpokin