Odzyskiwanie długów w UE będzie łatwiejsze

Ze świata

shutterstock.comW ciągu 5 lat od obowiązywania tych przepisów ma się obyć ich przegląd

Parlament Europejski opowiedział się w środę za przepisami, które mają pomóc w ponadgranicznym odzyskiwaniu niewielkich długów w UE. Europosłowie opowiedzieli się m.in. za tym, by w uproszczonej procedurze można było odzyskać dług do wysokości 5 tys. euro.

Obecny próg to 2 tys. euro. Podniesienie tej kwoty zaproponowała Komisja Europejska pod koniec 2013 r. Komisja prawna Parlamentu Europejskiego chciała, by próg został podniesiony do wysokości 10 tys. euro, ale na to nie było zgody państw członkowskich. Polityczne porozumienie w tej sprawie zostało zawarte w czerwcu, teraz PE formalnie je zaakceptował.

Mniejsze koszty

- Uproszczona procedura rozstrzygania sporów przed sądem oraz obniżenie kosztów odzyskiwania długów poza granicami kraju to zmiany szczególnie istotne dla konsumentów i małych i średnich firm. Europejska procedura dotycząca drobnych roszczeń obniżyła koszty transgranicznych spraw sądowych do 40 proc., a średni czas ich trwania skrócony został z dwóch lat i pięciu miesięcy do pięciu miesięcy - oświadczyła w środę odpowiedzialna za sprawozdanie PE w tej sprawie polska europosłanka Lidia Joanna Geringer de Oedenberg z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Postępowanie w sprawie drobnych roszczeń w sporach z kontrahentami zagranicznymi może być wykorzystane np. przez osobę, która zamówiła coś za pośrednictwem internetu z innego kraju UE i otrzymała niewłaściwy produkt, a sprzedawca nie zwrócił zapłaconej mu sumy. Procedura dotycząca drobnych roszczeń na terenie UE działa od 2009 r. Pozwala ona obywatelom oraz małym firmom na używanie standardowych formularzy w celu odzyskania pieniędzy niezapłaconych przez podmiot z innego kraju na terenie UE.

Nowe przepisy

Poza najważniejszą zmianą, czyli podniesieniem maksymalnej kwoty roszczenia z 2 do 5 tys. euro, państwa członkowskie - w świetle nowych przepisów - będą musiały zapewnić, że strony sporu otrzymają nieodpłatnie praktyczne wsparcie przy wypełnianiu formularzy oraz informacje na temat procedury i kompetencji sądu. Nowe przepisy regulują też kwestię opłat za wykorzystanie procedury, tak by były one proporcjonalne do roszczenia i - co ważne - nie wyższe niż opłaty za uproszczoną procedurę sadową w sądzie krajowym. W rozstrzygnięciu sporu mają również być wykorzystywane nowoczesne technologie komunikacyjne takie jak np. wideokonferencje.

Spór o wynagrodzenie

W ciągu 5 lat od obowiązywania tych przepisów ma się obyć ich przegląd. W jego efekcie możliwe jest dalsze podniesienie wysokości roszczenia, przy którym obowiązywać będzie uproszczona procedura. PE zapowiedział, że w ciągu kilku następnych lat zbadana ma być również możliwość stosowania procedury np. przez pracowników podczas sporów o wynagrodzenie z pracodawcą z innego kraju. Aby przepisy weszły w życie musi je jeszcze zatwierdzić Rada UE, czyli przedstawiciele państw członkowskich. Regulacje mają zacząć obowiązywać 18 miesięcy po wejściu w życie.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com