Twierdzą, że wymyślili mobilny internet. I idą na wojnę z Google, Huawei i Samsungiem

Ze świata

ShutterstockPatentowe starcie Dawida z Goliatami. Google i Samsung zapłacą krocie za technologie?

W amerykańskim mieście Reno w stanie Nevada, w budynku, gdzie na parterze znajduje się włoska restauracja, swoją siedzibę ma mało znana firma, która twierdzi, że "wymyśliła mobilny internet". W Unwired Planet pracuje zaledwie 16 osób. Firma niczego nie produkuje, ale jest właścicielem ponad 2 tys. patentów, pozyskanych głównie od Ericssona. Firma nazywa je "fundamentalnymi dla telefonii komórkowej".

Unwired Planet była kiedyś znana pod nazwą Openwave Sytems. Firma rozwijała wówczas oprogramowania mobilne, ale nie miała szans w starciu z takimi konkurentami jak Nokia czy Ericsson. W 2012 roku sprzedała wszystkie swoje produkty i skupiła się na własności intelektualnej. Rok później Ericcson zgodził się na przeniesienie 2185 patentów to Unwired Planet w zamian za to, co firma zarobi na ich licencjonowaniu: 20 proc. od licencji powyżej 100 mln dolarów i nawet 70 proc. od dochodów powyżej 500 mln dolarów.

Starcie w sądzie

W przyszłym tygodniu ta mała firma spotka się w londyńskim sądzie z trzema technologicznymi gigantami: Samsungiem, Huawei i Google.

Firma z Nevady twierdzi, że stosowały one technologie Ericcsona. Chodzi o istotne elementy, które pozwalają smartfonowi na łączenie się z siecią. Z kolei producenci telefonów przekonują, że Unwired Planet chce nadmiernych opłat za patenty, które według nich nie są nawet ważne.

Huawei poinformował, że "będzie stanowczo bronić swoich słusznych praw". Google i Samsung nie odpowiedziały Bloombergowi na prośbę o komentarz.

Pierwsze pięć procesów zdecyduje, czy patenty są ważne. Szósty rozstrzygnie, czy Unwired Planet sprzedaje licencje na technologię za rozsądną cenę. Unwired Planet nie poinformowała, jak dużo pieniędzy może wygrać, jeśli procesy w Wielkiej Brytanii potoczą się po jej myśli, ale tylko umowa licencyjna z firmą Lenovo przyniosła w 2014 roku Amerykanom 100 mln dolarów. Ale szef firmy przyznał, że wartość patentów może opiewać na setki milionów dolarów.

Openwave jest uznawany za pioniera technologii HDML i WML służących do przesyłania cyfrowego, nieskompresowanego sygnału audio i wideo.

Autor: tol / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock