TVN24 Biznes | Ze świata

Wakacyjne podróże z paszportem covidowym

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Morawiecki: rozmowy na temat paszportów COVIDowych na poziomie UE są prowadzone na etapie wstępnym
Morawiecki: rozmowy na temat paszportów COVIDowych na poziomie UE są prowadzone na etapie wstępnymTVN24
wideo 2/6
TVN24Morawiecki: rozmowy na temat paszportów COVIDowych na poziomie UE są prowadzone na etapie wstępnym

Tak zwane paszporty covidowe mają ułatwić podróże, a także korzystanie z kin czy stadionów w czasie koronawirusa. Do 25 czerwca chce wprowadzić je Unia Europejska. Jak podaje "Rzeczpospolita", Polska uczestniczy w procesie, który ma doprowadzić do wprowadzania w tym terminie zaświadczeń cyfrowych.

- Jesteśmy gotowi wydawać takie certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenia Komisji Europejskiej – mówi, cytowany przez "Rz", wysokiej rangi urzędnik z kancelarii premiera.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Paszporty już przed wakacjami?

Dziennik zauważa, że kraje UE chcą wprowadzić "paszport covidowy" dla swoich obywateli przed wakacjami, by umożliwić swobodniejsze podróżowanie osób zdrowych.

"Na szybkim stworzeniu takiego dokumentu zależy przede wszystkim tym krajom, w których turystyka stanowi ważną gałąź gospodarki. To głównie Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria czy Turcja. Z 'paszportem covidowym' są wiązane znacznie większe nadzieje niż tylko swobodne podróżowanie. Tak jak w Izraelu czy Nowym Jorku również w Polsce taki dokument mógłby otwierać zaszczepionym wejścia do kin, teatru, na stadiony, co miałoby ogromne znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i ożywienia gospodarki" - wyjaśnia gazeta.

Przypomina też wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który zapytany w czwartek, kiedy będziemy mogli swobodnie podróżować po Europie z takim certyfikatem, przyznał, że "rozmowy na poziomie UE prowadzone są na etapie wstępnym", a problemem jest dostępność szczepień.

Dyskusje trwają od miesięcy

Według dziennika dyskusje na temat szczegółów od wielu miesięcy toczą się na forum grupy roboczej Rady UE. "Główne zasady są już znane – certyfikat będą dostawać osoby, które przechorowały COVID-19, są zaszczepione podwójną dawką szczepionki lub mają negatywny wynik testu. Nie będą one m.in. musiały odbywać kwarantanny, która obecnie paraliżuje podróżowanie" - twierdzi gazeta.

Według niej paszport będzie miał formę cyfrową. Ponadto "UE stworzy jednolitą infrastrukturę, a poszczególne państwa zdecydują, jakie dane o swoich obywatelach będą udostępniać".

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziennikarzy "Rz", że "Polska bierze aktywny udział w procesie, który zakłada wprowadzenie i uruchomienie do 25 czerwca 2021 systemu wzajemnie uznawanych zaświadczeń cyfrowych".

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości