TVN24 Biznes | Ze świata

Paszport covidowy dostępny w rządowej aplikacji

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Kunz o podróżowaniu z paszportem covidowym
Kunz o podróżowaniu z paszportem covidowymTVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSKunz o podróżowaniu z paszportem covidowym

Od poniedziałku Unijny Certyfikat COVID (UCC) dostępny jest w aplikacji mobilnej mObywatel. Dokument, zwany również paszportem covidowym, może znacznie ułatwić podróżowanie po Unii Europejskiej. Nie mogą go jednak pobrać wszyscy.

Jak przypomniał wydział ds. cyfryzacji KPRM, do tej pory dokument można było pobrać jedynie z Internetowego Konta Pacjenta. Oprócz aplikacji mObywatel Unijny Certyfikat COVID pojawił się również w aplikacji Ministerstwa Zdrowia IKP, która jest mobilną wersją Internetowego Konta Pacjenta.

Osoby, które korzystały z aplikacji mObywatel, muszą zaktualizować program do najnowszej wersji, aby móc pobrać tam swój UCC. Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu zastąpił dostępne do tej pory w tej aplikacji krajowe zaświadczenie o szczepieniu.

Kto może pobrać dokument?

UCC mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione (przyjęły dwie dawki preparatu lub jednodawkową szczepionkę). Certyfikat ważny jest od 14 dnia po podaniu ostatniej dawki szczepionki przez kolejne 365 dni.

Dokument mogą też pobrać osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - wówczas certyfikat ważny jest przez 48 godzin.

Unijny Certyfikat COVID znajdą w swojej aplikacji mObywatel również ozdrowieńcy - certyfikat w ich przypadku ważny będzie od 11 dnia od uzyskania pozytywnego testu PCR do 180 dni po upływie tej daty.

Jak poinformował Wydział ds. Cyfryzacji KPRM, UCC działa również w trybie offline, bez dostępu do internetu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kiedy certyfikat może być przydatny?

Autentyczność certyfikatu może być weryfikowana podczas np. odprawy na lotnisku dowolną aplikacją, którą dysponują służby graniczne danego kraju. Dostępny jest w językach polskim i angielskim i w takiej formie akceptowany jest w całej Unii Europejskiej - czytamy w komunikacie.

Aby pobrać UCC, należy zaktualizować aplikację mObywatel do najnowszej wersji.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: konkret24

Pozostałe wiadomości