Paryż zamyka tradycyjne kioski z prasą. Ma być interaktywnie i nowocześnie

Ze świata

ShutterstockKultowe kioski mają zniknąć z Paryża

Kultowe, zielone kioski - jeden z symboli Paryża - mają zniknąć do czerwca 2019 roku z ulic stolicy Francji - zarządziła burmistrz Anne Hidalgo. Zostaną zastąpione nowymi, praktyczniejszymi i całkowicie innowacyjnymi budkami. Na interaktywnych ekranach pojawią się mapy i informacje o otoczeniu, budki dostaną skrzynki pocztowe, ogrzewanie i będą zmieniały kolor.

Pomysł wymiany kiosków z prasą przedstawiła nowa burmistrz Anne Hidalgo. Od połowy XIX wieku charakterystyczne kioski w kolorze butelkowej zieleni były integralnym, bardzo charakterystycznym elementem architektury Paryża. Ich wykonanie zostało zlecone urbaniście Baronowi Haussmannowi podczas akcji renowacyjnej miasta, która rozpoczęła się w 1850 roku.

Petycja mieszkańców

Francuzi zbierają podpisy pod petycją petycją, która wzywa burmistrz Hidalgo do zaniechania jej planów i rezygnacji z wprowadzenia "bezdusznych" kiosków, które "nadszarpują piękno Paryża". Do tej pory pod apelem podpisy złożyło ponad 30 tys. osób.

"Modernizacja nie powinna być synonimem destrukcji przeszłości" - napisał jeden z sygnatariuszy.

Petycja do burmistrzyni Paryża Anne Hidalgo o zachowanie historycznych kiosków change.org

Dziedzictwo narodowe

Francuska grupa SPPEF, dbająca o dziedzictwo narodowe, także nie pochwala nowego projektu. Wiceszef grupy Julien Lacaze skrytykował pomysł, nazywając go "dziecinnym". Dziennik "Le Parisien" zdradza, jaki będzie wygląd blisko 400 odnowionych kiosków. Oprócz interaktywnych ekranów, na których pojawią się prawdopodobnie mapy oraz inne informacje o otoczeniu, zainstalowane mają być także skrzynki pocztowe.

Innowacyjny kiosk

Nowe kioski mają być podświetlane na zielono lub czerwono, co pozwoli stwierdzić, czy są czynne w danym czasie. Oprócz tego będą wyposażone w ogrzewanie, izolację podłogi, wyjmowane okna, które mają chronić przed niepogodą oraz lodówki na zimne napoje. Ekspozycja gazet i czasopism będzie łatwiejsza dzięki bardziej otwartej przestrzeni oraz specjalnej powierzchni z wyświetlaczem.

Zobacz: Nad kioskami zbierają się czarne chmury

Nad kioskami zbierają się czarne chmuryTVN24 Biznes i Świat

Autor: ag//ms / Źródło: qz.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock