Cipras odszedł, Cipras wróci? Jego partia prowadzi w sondażu

Ze świata


Z pierwszego wiarygodnego sondażu opublikowanego w Grecji po ubiegłotygodniowej dymisji premiera Aleksisa Ciprasa wynika, że przed oczekiwanymi wrześniowymi wyborami jego lewicowa Syriza ma przewagę nad będącą w opozycji konserwatywną Nową Demokracją.

O wynikach badania informuje w piątek dziennik "Efimerida Ton Syntakton". Sondaż na grupie tysiąca osób przeprowadził ośrodek badania opinii publicznej ProRata.

Sondaż

23 proc. ankietowanych zadeklarowało, że zagłosowałoby na Syrizę, a 19,5 proc. na Nową Demokrację. Na zaledwie 3,5-procentowe poparcie może liczyć eurosceptyczna Jedność Ludowa, która została utworzona w ubiegłym tygodniu przez posłów Syrizy sprzeciwiających się porozumieniu z międzynarodowymi wierzycielami w sprawie nowego programu pomocowego dla zadłużonej Grecji w wysokości do 86 mld euro. Na Niezależnych Greków (ANEL), partnera koalicyjnego Ciprasa w dotychczasowym rządzie, głos oddałoby 2 proc. uczestników badania. Ugrupowanie nie przekroczyłoby 2-procentowego progu wyborczego, niezbędnego do wejścia do parlamentu.

Wybory

W czwartek prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos mianował przewodniczącą Sądu Najwyższego Wasiliki Tanu premierem tymczasowego rządu. Ma ona pokierować krajem do czasu przedterminowych wyborów parlamentarnych. Wybory w te najwcześniej mogą się odbyć 20 września.

Przedterminowe wybory w Grecji 20 wrześniaTVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Raporty: