Dopalacz dla europejskiej gospodarki coraz bliżej

Ze świata

sxc.hu Plan inwestycyjny szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera ma pomóc ożywić wzrost i zatrudnienie w UE

Komisje Parlamentu Europejskiego ds. Budżetu oraz ds. Gospodarczych i Monetarnych uzgodniły stanowisko w negocjowaniu z Radą UE tzw. planu Junckera. Rozmowy rozpoczynają się 23 kwietnia i mają się zakończyć do czerwca.

Plan inwestycyjny szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera ma pomóc ożywić wzrost i zatrudnienie w UE. W ciągu trzech lat na inwestycje zostanie wygenerowanych 315 mld euro.

Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFIS), aby przyciągnąć prywatnych inwestorów, będzie miał do dyspozycji 21 mld euro w formie gwarancji z unijnego budżetu i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Wpłaty tak, ale...

Poseł sprawozdawca Jose Manuel Fernandes poinformował, że PE chce ograniczyć skalę obciążenia finansowego programów Horyzont 2020 i "Łącząc Europę" na rzecz EFIS, nie obniżając sumy gwarancji na fundusz inwestycyjny. Ma temu służyć m.in. odprowadzanie nadwyżek wypracowanych przez EFIS z powrotem do tych programów. Na gwarancje EFIS składa się m.in. 3,3 mld euro z funduszu "Łącząc Europę" przeznaczonego na rozbudowę europejskiej sieci transportowej, energetycznej i cyfrowej oraz 2,7 mld euro z programu finansowania badań naukowych i innowacji Horyzont 2020. Parlament Europejski podkreśla, że gwarancje muszą być nieodwołalne i bezwarunkowe. Ponadto eurodeputowani chcą, by działania funduszu były poddane kontroli Parlamentu.

"Silny mandat"

W poniedziałkowym głosowaniu za udzieleniem mandatu negocjacyjnego opowiedziało się 71 posłów, 6 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu. - To nam daje silny mandat w negocjacjach - powiedział Udo Bullmann, drugi z posłów sprawozdawców. - Parlament Europejski jest współwłaścicielem i koproducentem tego projektu - dodał. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności Jyrki Katainen, komentując poniedziałkowe decyzje komisji Parlamentu Europejskiego, ocenił, że negocjacje w sprawie planu inwestycyjnego dla Europy "mogą teraz wejść w decydującą fazę". - Rozmowy między prawodawcami powinny doprowadzić do porozumienia tak szybko, jak to możliwe, co pozwoli na przyjęcie go tego lata - powiedział Katainen, cytowany w poniedziałkowym komunikacie. Zgodnie z komunikatem PE negocjacje Parlamentu z Radą UE rozpoczną się 23 kwietnia. Parlament chce głosować nad kompromisową propozycją w czerwcu, aby fundusz rozpoczął funkcjonowanie w połowie roku.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu