Wyłudzili miliony na leczenie raka. Wielkie oszustwo ujawnione

Ze świata

pixabay.com/CC0 Public DomainAmerykańska para otrzymała od chińskich inwestorów 27 mln dolarów

Kalifornijska para zebrała od chińskich inwestorów 27 mln dolarów na budowę centrum leczenia raka. Inwestycja miała przynieść Chińczykom dostęp do amerykańskich wiz. Oszuści potraktowali jednak powierzone pieniądze jak osobistą skarbonkę i większość przeznaczyli na własne potrzeby - ujawniała Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Według skargi SEC, skierowanej do sądu federalnego w Los Angeles, Charles C. Liu i Xin "Lisa" Wang otrzymali 27 mln dolarów od 50 inwestorów z Chin w ramach programu EB-5.

Transfer kapitału

Projekt zakładał budowę centrum leczenia raka innowacyjną metodą przy użyciu protonów zamiast promieni rentgenowskich. Centrum miało powstać w Montebello w Kalifornii i zatrudniać 4,5 tys. osób.

Po 18 miesiącach inwestycja nadal nie ruszyła. SEC odkrył, że w międzyczasie Liu przeniósł 11 mln dolarów do trzech firm w Chinach, w tym jednej, której jest szefem, a kolejne 7 mln dolarów wpłacił na konta osobiste: swoje i żony.

SEC uzyskał zgodę sądu na zamrożenie aktywów i rachunków Liu i Wang, a także podmiotów powiązanych z inwestycją. Postanowienie sądu zabrania im także dalszego pozyskiwania pieniędzy od inwestorów oraz wydawania reszty funduszy.

- Liu i Wang potraktowali środki od inwestorów jako osobistą skarbonkę i wykorzystali chińskich obywateli, którzy byli pewni, że inwestują w innowacyjny projekt - tworzenie miejsc pracy oraz leczenie chorych na raka - powiedział Michele Layne, dyrektor oddziału SEC w Los Angeles.

Wizy za inwestycje

Amerykański Kongres stworzył program EB-5 w 1990 roku w celu stymulowania gospodarki Stanów Zjednoczonych poprzez tworzenie miejsc pracy i inwestycji kapitałowych zagranicznych inwestorów.

W ramach federalnego programu EB-5, bogaci cudzoziemcy, którzy zainwestowali co najmniej 500 tys. dolarów w wybrane projekty rozwojowe, mogą w zamian otrzymać dla siebie i swoich rodzin amerykańskie wizy. W ramach projektu najczęściej inwestowali oni w luksusowe nieruchomości, jak hotele czy ośrodki wypoczynkowe.

Autor: mb//ms / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com/CC0 Public Domain