Oryginał mapy Stumilowego Lasu sprzedany. Padł rekord

Ze świata

Aukcja zabytkowych i luksusowych mebli z hotelu Ritz Paristvn24bis
wideo 2/3

Oryginał mapy Stumilowego Lasu, w którym toczą się przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, został we wtorek sprzedany za 571 tysięcy dolarów na aukcji w londyńskim domu Sotheby's. To rekord za oryginał książkowej ilustracji.

Rysunek Ernesta H. Sheparda, który ilustrował książki Alana Alexandra Milne'a o Kubusiu Puchatku, sprzedano za kwotę niemal trzykrotnie wyższą od szacunkowej.

Poprzednio na aukcji w 1970 roku za tę samą mapę, pozostającą w rękach prywatnych, zapłacono 1700 funtów (2254 dolarów). A za pierwszym razem, kiedy w 1968 roku trafiła na aukcję, sprzedano ją za 650 funtów (ponad 860 dolarów).

Szkic z 1926 roku

Szkic z 1926 roku ukazuje okolice między chatką Puchatka a domem Krzysia, z drzewem, na którym są pszczoły, innym - gdzie mieszka Sowa Przemądrzała, i z "Ponurym Zakątkiem Kłapouchego wilgotnym i smutnym".

Opowieści o Puchatku miały za tło okolice wzorowane na Cotchford Farm, dużym domu, który pisarz kupił w 1925 roku na skraju lasu Ashdown w angielskim hrabstwie East Sussex. To właśnie Ashdown Forest stał się Stumilowym Lasem, w którym toczą się przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół.

Ilustracje Sheparda przyczyniły się do popularności bohaterów opowieści Milne'a i same w sobie stały się chętnie powielanymi motywami, a ich oryginały rosły w cenę.

Aukcje

Cztery lata temu rysunek w tuszu ukazujący zabawę opisaną w "Chatce Puchatka" w misie-patysie, czyli patyczki rzucane z jednej stronu mostu i wypływające po drugiej stronie, ustanowił ówczesny rekord. Sprzedano go wtedy za 314 500 funtów (ponad 417 tys. dolarów).

Jak powiedział specjalista z działu książek w domu Sotheby's, wtorkowa aukcja "odzwierciedla fakt, że ludzie po prostu zakochują się w dziełach A.A. Milne'a i E.H. Sheparda. Ta mapa jest częścią definicji świata Kubusia Puchatka. I czy będzie to poprzez książkę, czy animowaną wersję disneyowską, mapa do tego świata wprowadza. To pierwsza rzecz, z jaka się stykasz. I to ma rezonans". Także stare polskie wydania Kubusia Puchatka miały mapę na wyklejce okładki.

Na wtorkowej aukcji sprzedano także cztery inne ilustracje do Kubusia Puchatka. Łącznie za rysunki Sheparda we wtorek uzyskano 917 500 tys. funtów (prawie 1,2 mln dolarów).

Kubuś Puchatek

"Kubuś Puchatek" wydany został w Londynie 14 października 1926 roku. Dwa lata później ukazał się jego dalszy ciąg - „Chatka Puchatka”. Od tego czasu książeczki przetłumaczono na niemal wszystkie języki, łącznie z łaciną, a wydano w milionach egzemplarzy.

Niedawno Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie pokazywało wystawę poświęconą Kubusiowi Puchatkowi, gdzie jedną z atrakcji była scenografia: ogromne, wysokie na pięć metrów ręcznie malowane fragmenty Stumilowego Lasu.

Autor: sta / Źródło: PAP