Orlen na zakupach w Ameryce. Przejmuje kolejną spółkę wydobywczą w Kanadzie

Ze świata

PKN OrlenPKN Orlen przejmuje kolejne spółki

PKN ORLEN, za pośrednictwem spółki zależnej Orlen Upstream Canada podpisał umowę, która rozpoczyna zakup 100 proc. akcji spółki Kicking Horse Energy. Ich wartość uzgodniono na poziomie 293 mln dolarów kanadyjskich (około 842 mln zł), czyli 13,65 zł za jedną akcje. Finalizacja transakcji planowana jest w czwartym kwartale roku. PKN Orlen zawarł też umowę, która rozpoczyna procedurę przejęcia całościowego pakietu akcji FX Energy, spółki notowanej na nowojorskiej giełdzie NASDAQ.

Jak poinformował koncern, nabycie spółki Kicking Horse Energy jest zgodne ze strategią PKN ORLEN zakładającą dalsze inwestycje na atrakcyjnych rynkach naftowych, w krajach niskiego ryzyka. Transakcja rozszerza portfel aktywów poszukiwawczo-wydobywczych koncernu w Kanadzie, zwiększając potencjał produkcyjny. Łączna wartość transakcji odzwierciedlająca wartość Kicking Horse, po uwzględnieniu zadłużenia netto wraz z kapitałem pracującym Kicking Horse, wyniesie około 356 mln CAD (czyli około 1 mld 023 mln PLN). - Zdobyte podczas poprzednich akwizycji doświadczenie pozwala na wypracowanie synergii w ramach spółek segmentu wydobycia. Orlen Upstream Canada rozpoczął działalność operacyjną na złożach węglowodorów w Albercie dwa lata temu w wyniku nabycia spółki TriOil Resources. Od tego czasu udało nam się istotnie zwiększyć posiadaną bazę zasobową i wolumeny produkcji. Nowa transakcja zasadniczo wzmocni naszą pozycję na tym obszarze - powiedział Jacek Krawiec, Prezes zarządu PKN ORLEN.

Jakie aktywa?

Orlen informuje, że kluczowe aktywa Kicking Horse Energy usytuowane są w rejonie Kakwa w Albercie i wyróżniają się wysokim potencjałem produkcyjnym. "Ekonomika złóż w tym rejonie należy do najwyższych w zachodniej Kanadzie, charakteryzuje się niskim poziomem ryzyka i zapewnia Grupie Orlen duże możliwości wzrostu" - czytamy.

Inna spółka

PKN Orlen, za pośrednictwem swojej spółki zależnej Orlen Upstream, zawarł też umowę, która rozpoczyna procedurę przejęcia całościowego pakietu akcji FX Energy, spółki notowanej na nowojorskiej giełdzie NASDAQ. "Uzgodniona kwota 1,15 dol. (4,27 zł) za akcję zwykłą i 25 dol (92,87 zł) za akcję uprzywilejowaną, przekłada się na wartość transakcji wynoszącą ok. 83 milionów dol. (około 308 mln zł). Akwizycja powiększy bazę zasobową (2P) Koncernu o 8,4 mln baryłek ekwiwalentu ropy (boe)" - napisano w komunikacie. Jak dodano, oferta została zaakceptowana przez Radę Dyrektorów FX Energy. "W wyniku podpisanej umowy Orlen Upstream ogłosi wezwanie na akcje spółki. W przypadku uzyskania wymaganego progu akcji zgłoszonych przez akcjonariuszy FX Energy w odpowiedzi na wezwanie, Orlen Upstream wykupi je za pośrednictwem spółki specjalnego przeznaczenia powołanej w USA. Łączna wartość nabycia FX Energy, po uwzględnieniu zadłużenia netto spółki wyniesie około 119 mln dol. (czyli około 442 mln zł)" - dodano. Aktywa FX Energy w Polsce znajdują się na dwóch obszarach (Płotki i Edge) zlokalizowanych na terenach Niżu Polskiego. Spółka dysponuje również blokiem poszukiwawczym w basenie lubelskim, sąsiadującym z posiadanymi przez Orlen Upstream koncesjami (Wołomin oraz Garwolin) oraz prowadzi wydobycie z konwencjonalnych złóż ropy naftowej w USA na terenie stanów Montana i Nevada.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PKN Orlen