Ze świata

Orban: pomysł "kwot imigracyjnych" w UE to szaleństwo

Ze świata

European CommisionW ubiegłym miesiącu węgierskie władze zapowiedziały przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zaostrzenia polityki imigracyjnej

Premier Węgier Viktor Orban nazwał w piątek szaleństwem propozycję Komisji Europejskiej, aby ubiegających się o azyl w UE rozdzielać w poszczególnych unijnych krajach na zasadzie kwot.

- Europejski pomysł, aby zezwalać uchodźcom na wjazd do kraju, a następnie "rozdzielanie" ich po innych krajach członkowskich, nie jest sprawiedliwy, to szaleństwo - oświadczył w węgierskim radiu publicznym Orban.

Strategia dla imigrantów

KE ma 13 maja przedstawić swoją strategię dla imigrantów, która przewiduje obowiązkowe kwoty określające liczbę imigrantów przyjmowanych przez wszystkie kraje członkowskie. Rada Europejska ma się wypowiedzieć pod koniec czerwca.

Rozwiązania te mają stanowić odpowiedź na postulat wewnątrzunijnej solidarności, podczas gdy z dnia na dzień zarysowują się coraz głębsze dysproporcje wewnątrz Unii, jeśli chodzi o liczbę przyjmowanych przez poszczególne państwa imigrantów. Celem jest przede wszystkim odciążenie krajów południa.

Choć 10-milionowe Węgry teoretycznie skorzystałyby na systemie kwotowym, to Orban zdecydowanie broni prawa poszczególnych krajów członkowskich do własnego prawodawstwa w kwestii imigracji.

- Nie jest to czas na solidarność, lecz na stosowanie prawa - oświadczył Orban. Dodał, że "każdy przypadek nielegalnej imigracji to naruszenie prawa".

Zaostrzenie polityki

W ubiegłym miesiącu węgierskie władze zapowiedziały przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zaostrzenia polityki imigracyjnej. Przewiduje ona m.in. umieszczanie w aresztach ubiegających się o azyl czy obciążenie ich kosztami zakwaterowania. W piątek Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) skrytykował tę inicjatywę, oceniając, że Budapeszt dąży do jeszcze "silniejszej stygmatyzacji" uchodźców, w tym ludzi uciekających ze stref wojny.

Według Eurostatu liczba wniosków o azyl w 2014 roku na Węgrzech więcej niż się podwoiła - do ok. 43 tys. spraw. Od tego czasu problem się nasilił - w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2015 roku do kraju przyjechało ponad 40,5 tys. imigrantów, w tym 23,8 tys. obywateli Kosowa - szacuje UNHCR.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: European Commision

Pozostałe wiadomości