Kobiety otrzymają wsparcie ONZ. "Silne gospodarki potrzebują zaangażowania kobiet"

Ze świata


Globalny projekt ekonomicznego wsparcia dla kobiet zaprezentował w Davos sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon. Jak wynika z raportu McKinsey Global Institute, aktywizacja zawodowa kobiet może wnieść dodatkowo 28 biliona dolarów do światowej gospodarki.

Ban Ki-moon, sekretarz generalny ONZ ogłosił w czwartek w Davos, że organizacja, której przewodzi, pracuje nad projektem na rzecz wzmocnienia pozycji kobiet. Plan działania ma być ujawniony jeszcze w tym roku.

Krok milowy dla równouprawnienia

Akcja jest inspirowana inicjatywą Justine Greening, brytyjskiej sekretarz w resorcie rozwoju, która przekonywała, że zapewnienie większych możliwości kobietom prowadzi do silniejszego wzrostu oraz gwarantuje lepszą koniunkturę.

ONZ nawołuje do dokonania "kroku milowego" w kierunku równouprawnienia kobiet. Rusza ze światową kampanią, której celem jest pełna mobilizacja niewykorzystanego potencjału gospodarczego, "który drzemie w połowie światowej populacji". Jak wynika z danych ONZ kobiety za tę samą pracę otrzymują 24 proc. mniej niż mężczyźni. Aż 75 proc. kobiecej pracy wykonywanej w krajach rozwijających jest nieformalna oraz niechroniona. Przywołuje także raport sporządzony przez McKinsey Global Institute, który ukazuje, że światowa gospodarka mogłaby zyskać dodatkowe 28 bn dol., jeśli kobiety odgrywałyby tę samą rolę na rynkach co mężczyźni.

Globalny obowiązek

ONZ ma opublikować swoje rekomendacje we wrześniu. Prawdopodobnie obejmą one zapewnienie kobietom lepszego dostępu finansów, pomoc w uruchomieniu własnego biznesu oraz prawo do zakładania rachunków bankowych w krajach, gdzie jest to aktualnie zabronione.

Bank Światowy oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy także wspierają inicjatywę Narodów Zjednoczonych.

- Umocnienie pozycji kobiet na świecie jest globalnym imperatywem - powiedział Ban Ki-moon. - Wciąż mimo dużego postępu w promowaniu równości płci, pozostaje pilna potrzeba rozwiązania barier dla ekonomicznego równouprawnienia kobiet oraz pełnego włączenia w gospodarczą aktywność. Jeśli świat ma osiągnąć Cele Zrównoważonego Rozwoju, potrzebujemy milowego kroku w ekonomicznym równouprawnieniu kobiet - dodał Sekretarz Generalny ONZ.

Odblokować potencjał

Greening, która także uczestniczy w panelu, stwierdziła, że "inwestycja w dziewczęta i kobiety nie należy tylko do podstawowych praw człowieka, a jest raczej pełnym odblokowaniem potencjału połowy światowej populacji", jak stwierdziła sekretarz stanu w brytyjskim ministerstwie rozwoju. - Silne gospodarki potrzebują zaangażowania wszystkich - także kobiet - a ten panel inicjuje ruch, który ekonomiczne równouprawnienie kobiet pozycjonuje w światowej agendzie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - dodała brytyjska minister.

Ruszyło Światowe Forum Ekonomiczne w DavosTVN24 BiS

Autor: ag/gry / Źródło: Guardian