Ekonomiczny Nobel przyznany. Dwóch laureatów

Ze świata

Ekonomiczny Nobel przyznany. Dwóch laureatów

Pochodzący z Wielkiej Brytanii Amerykanin Oliver Hart i Fin Bengt Holmstrom zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Szwedzka Akademia Nauk doceniła ich wkład w teorię kontraktu.

Obaj wykładają na renomowanych amerykańskich uczelniach. Hart jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie Harvarda, a Holmstrom - profesorem ekonomii i zarządzania w Massachusetts Institute of Technology.

W uzasadnieniu przyznania im ekonomicznego Nobla podkreślono, że ich prace "tworzą intelektualne podstawy projektowania polityki i instytucji w wielu dziedzinach, od przepisów o bankructwie po konstytucje polityczne". Wskazano, że "nowe instrumenty teoretyczne stworzone przez Harta i Holmstroma są cenne dla zrozumienia rzeczywistych kontraktów i instytucji, a także potencjalnych pułapek w projektowaniu kontraktów".

Ekonomiści zajmowali się funkcjonowaniem i współoddziaływaniem sektora publicznego i prywatnego w gospodarce. Ma to swoje przełożenie na funkcjonowanie rynku pracy. W teorii kontraktu laureaci Nobla zwracają uwagę na dylemat, czy pracownicy publicznych sektorów, jak edukacja czy służba zdrowia, powinni mieć stałe pensje lub uzależnione od wyników ich pracy. Badania dotyczą również menedżerów - czy powinni otrzymywać wynagrodzenia związane z programami bonusowymi lub zyskiem z transakcji na rynku akcji.

Reuters pisze, że Holmstrom i Hart pomogli zrozumieć takie kwestie jak uzależnione od wyników wynagrodzenie kadry kierowniczej najwyższego szczebla. Associated Press akcentuje, że prace tegorocznych laureatów "rzucają światło na to, jak kontrakty pomagają ludziom radzić sobie ze sprzecznymi interesami". Oficjalna nazwa ekonomicznego Nobla to Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. W przeciwieństwie do nagród w innych dziedzinach tego wyróżnienia nie ustanowił Alfred Nobel - jej fundatorem jest od 1968 roku Bank Szwecji. Wysokość nagrody wynosi 8 mln koron szwedzkich (ponad 360 tys. euro).

USA na czele

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii została ustanowiona w 1968 roku przez szwedzki bank centralny. Przyznawana jest przez Szwedzką Akademię Nauk na tych samych zasadach, co pozostałe wyróżnienia.

Procedury dotyczące wyboru laureatów są takie same. Każdego roku Akademia przyjmuje około 200-300 nominacji, które dotyczą niewiele ponad 100 osób. Wyboru dokonuje Komitet, złożony z wybitnych naukowców i znawców ekonomii. Początkowo wskazuje kilka osób, które mają największe szanse na otrzymanie nagrody, zaś w październiku zapada decyzja ostateczna.

Niekwestionowanym liderem w narodach z dziedziny ekonomii pozostaje USA. Aż 49 osób ze Stanów Zjednoczonych zostało wyróżnionych nagrodą Nobla. Jej wartość to ponad 830 tysięcy euro (8 mln koron szwedzkich).

Autor: PMB//ms / Źródło: nobelprize.org

Źródło zdjęcia głównego: Solis Invicti CC-BY-SA