Więcej paliwa z Bliskiego Wschodu. Dostawy mają wzrosnąć pięciokrotnie

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Piotr Woźniak o cięciu produkcji ropy przez OPEC+ i wpływach Rosji (wypowiedź z 20 października 2022)
Piotr Woźniak o cięciu produkcji ropy przez OPEC+ i wpływach Rosji (wypowiedź z 20 października 2022)TVN24
wideo 2/6
TVN24Piotr Woźniak o cięciu produkcji ropy przez OPEC+ i wpływach Rosji

Kuwejt może częściowo pomóc przezwyciężyć Europie skutki embarga na import produktów naftowych z Rosji, które zacznie obowiązywać na początku lutego - pisze Bloomberg. Kraj zamierza w tym roku eksportować pięciokrotnie więcej oleju napędowego i paliwa lotniczego na Stary Kontynent.

Wielkość dostaw oleju napędowego z Kuwejtu ma wzrosnąć pięciokrotnie w porównaniu z rokiem 2022, czyli do 2,5 mln ton w ciągu roku i około 50 tys. baryłek dziennie.

Kraj nad Zatoką Perską zamierza również podwoić wolumen eksportu paliwa lotniczego, osiągając wielkość rocznej sprzedaży do Europy na poziomie 5 mln ton - powiadomił Bloomberg, powołując się na własne źródła zbliżone do władz Kuwejtu.

Pod koniec ubiegłego roku kraje UE kupowały dziennie prawie 1,3 mln baryłek produktów naftowych z Rosji, z czego około połowy stanowił olej napędowy. Po 5 lutego, gdy zacznie obowiązywać unijny zakaz importu z Rosji, ceny oleju napędowego na kontynencie mogą znacznie wzrosnąć - prognozuje amerykańska agencja, przytaczając szacunki analityków rynku paliw.

Dziesiątki miliardów na rafinerie

Jak podkreślono w komentarzu Bloomberga, Kuwejt wydał w ostatnich latach dziesiątki miliardów dolarów na modernizację i budowę nowych rafinerii. Kluczową inwestycją było oddanie do użytku rafinerii Al-Zour - jednego z największych tego typu zakładów na świecie, zdolnego do przetworzenia 615 tys. baryłek ropy dziennie.

Pod koniec ubiegłego roku nowe przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję oleju napędowego i paliwa lotniczego z przeznaczeniem na eksport.

Kuwejt nie jest jedynym państwem Bliskiego Wschodu, które zamierza w 2023 roku zwiększyć eksport produktów naftowych do Europy. Podobne plany mają władze Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich - przypomniał Bloomberg.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: DarSzach / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości