Złe informacje dla miłośników wina. Najgorszy rok od 20 lat

Ze świata

ShutterstockProdukcja wina w tym roku sięgnie 259,5 mln hektolitrów

Globalna produkcja wina będzie w tym roku niższa o 5 proc. z powodu "zjawisk klimatycznych". Najmocniej na półkuli południowej, zwłaszcza w Chile i Argentynie. Tegoroczny wynik będzie najniższym od prawie 20 lat.

Takie prognozy zaprezentowała Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Wina (OIV), która szacuje, że produkcja w tym roku sięgnie 259,5 mln hektolitrów. Co oznacza, że 2016 rok będzie jednym z najgorszych w ostatnich dwóch dekadach.

Chociaż ilość wina produkowanego przez powinna zaspokoić popyt konsumentów, dane są przypomnieniem, jak globalne ocieplenie i zmienność klimatu mają ogromny wpływ na wino - wskazuje "The Guardian".

Gdzie spadki

Według prognoz, najwięcej wina w 2016 roku będą produkowały Włochy, następnie Francja, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Australia i Chiny. Co ciekawe, Francja prawdopodobnie utrzyma się na podium, pomimo przewidywanego spadku produkcji o 12 proc. do 41,9 mln hektolitrów.

Największe spadki dotkną Amerykę Południową, co stanowi potencjalne źródło do niepokoju dla fantów szczepów malbec i carmenere. Szacuje, że produkcja w Argentynie obniży się o 35 proc., zaś w Chile o 21 proc. Chile to zresztą siódmy największy producent win na świecie. Zgodnie z przewidywaniami spadki o 19 proc. dotkną również Republikę Południowej Afryki.

Z drugiej strony dobre informację płyną dla Australii i Nowej Zelandii, które mają zanotować wzrost o odpowiednio 5 i 35 proc. Nowa Zelandia zbliży się tym samym do swojego rekordowego wyniku sprzed dwóch lat.

Przyczyny

OIV podkreśla, że przewidywany ogólny spadek jest spowodowany wpływem zjawisk klimatycznych. "El Nino wydaje się z powrotem nawiedzać Amerykę Łacińską, gdzie produkcja została dotknięta wyjątkową pogodą z dużą ilością opadów - powiedział szef OIV Jean-Marie Aurand.

El Nino, które pojawia się co 4-5 lat, jest zjawiskiem pogodowym, polegającym na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Może powodować zarówno susze jak i powodzie.

Do organizacji należy 46 państw członkowskich, odpowiadających za ponad 85 proc. światowej produkcji wina i niemal 80 proc. globalnej konsumpcji.

Autor: mb/gry / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock