Konkurs na prezesa ZUS-u oraz imigranci w ogniu brytyjskiej kampanii. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Ze świata


Konkurs na prezesa ZUS-u, wojna na polskim niebie, imigranci w ogniu brytyjskiej kampanii, rosyjski przejazd przez Polskę, wielkie świętowanie w Korei Północnej - oglądaj TVN24 Biznes i Świat.

Była kandydatka na prezesa ZUS-u w "Otwarciu dnia"

Wczoraj odbył się trzeci i ostatni etap konkursu na nowego prezesa ZUS-u. Była to część ustna, do której zakwalifikowała się jedynie Katarzyna Kalata. Ale nie uzyskała rekomendacji na prezesa ZUS-u. - Nastawienie całej komisji było nieprzychylne i negatywnie. Członkowie (komisji - red.) śmiali się wręcz z mojej wizji Zakładu - powiedziała Kalata w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat. Była kandydatka deklaruje, że wystartuje w nowym konkursie, "by zobaczyć, czy jest to konkurs dla sztuki, czy wybory prezesa". Nie wiadomo jednak, kiedy ten zostanie ponownie rozpisany.

Dzisiaj Katarzyna Kalata o godz. 10:00 będzie gościem "Otwarcia dnia" na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Cameron i wątki imigracyjne w brytyjskiej kampanii

Już 7 maja odbędą się wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Kwestia imigrantów to jeden z najistotniejszych tematów kampanii.

Zniesienie przywilejów mieszkaniowych, brak zasiłków dla bezrobotnych oraz brak zasiłków na dzieci - to niektóre z postulatów dotyczące imigrantów, oferowanych w programie rządzącej Partii Konserwatywnej.

Skrajne stanowisko w tej sprawie przyjmuje również Nigel Farage, którego szczegóły lider eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) zaprezentował w przedwyborczym wystąpieniu w marcu br. Partia otwarcie deklaruje chęć ograniczenia napływu obcokrajowców na Wyspy.

Zdaniem lidera UKIP, Wielka Brytania powinna przyjąć system kontroli imigracji oparty na rozwiązaniach australijskich. Farage proponuje zatem wprowadzenie pięcioletniego zakazu wjazdu do Wielkiej Brytanii dla pracowników niewykwalifikowanych. Kryterium oceny miałoby być proponowane im w Wielkiej Brytanii wynagrodzenie. Minimum uprawniające do wjazdu miałoby wynieść 27 tys. funtów rocznie, choć istniałaby możliwość uchylania tego warunku w uzasadnionych przypadkach. Według Farage'a restrykcje te pozwoliłyby ograniczyć imigrację do poziomu poniżej 30 tys. osób rocznie.

Gościem "Otwarcia dnia" o godz. 10:15 będzie Jacek Stawiski, szef redakcji zagranicznej TVN24 Biznes i Świat.

Przejazd przez Polskę

Motocykliści z ulubionego klubu Władimira Putina "Nocne Wilki" w szczególny sposób uczczą 70. rocznicę zwycięstwa ZSRR nad Niemcami. Wybiorą się do Berlina, pokonując trasę o długości 6 tys. km. Przemkną także przez Polskę.

Moskwa - Mińsk - Brześć - Wrocław - Brno - Bratysława - Wiedeń - Monachim - Praga - Torgau - Karlshorst - Berlin – to trasa, którą przejadą motocykliści z klubu „Nocne Wilki”.

Wyścig „Nocnych Wilków” zakończy się w Berlinie 9 maja. Kolumna motocykli, opatrzonych flagami rosyjskimi zamierza przejechać głównymi ulicami stolicy niemieckiej. W Treptower Park motocykliści złożą kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Radzieckich.

Jak dowiedział się reporter "Faktów" TVN Andrzej Zaucha, "szlakiem wojennego frontu w 70. rocznicę zwycięstwa ZSRR nad Niemcami chcą wyruszyć nie tylko członkowie klubu Nocne Wilki". Rajd samochodowy, m.in. przez Warszawę, organizuje DOSAAF. "Drogi Chwały" DOSAAF (Ochotnicze Towarzystwo Służby Armii, Lotnictwu i Flocie) rozpoczną się w Moskwie, zakończą w Torgau. Rajd wspierają m.in. administracja prezydenta i MSZ.

Dzisiaj w Moskwie odbędą się dwie konferencje ws. przejazdu samochodów i motocykli przez Polskę. Najnowsze doniesienia w tej sprawie na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Wielkie świętowanie w Korei Północnej

Państwowe media Korei Północnej opublikowały zdjęcia przedstawiające przywódcę państwa Kim Dzong Una wizytującego mauzoleum swojego dziadka, Kim Ir Sena. Wizyta miała upamiętnić 103. rocznicę narodzin "Wielkiego Wodza".

Na dzisiaj przypada bowiem jedno z głównych świąt państwowych. Kim Ir Sen, który uznawany za "wiecznego przywódcę", zmarł 8 lipca 1994 r. w wieku 82 lat, po pół wieku rządzenia Koreą Płn. w atmosferze niespotykanego kultu jednostki. W podobny sposób obchodzone są też urodziny jego syna, "drogiego przywódcy" Kim Dzong Ila.

Tzw. Dzień Słońca, jak nazywany był Kim Ir Sen, obchodzony jest w atmosferze festynu. W całym kraju odbywają się koncerty, zawody sportowe, wystawy.

Gościem "Otwarcia dnia" w TVN24 Biznes i Świat będzie prof. Edward Haliżak z Instytutu Spraw Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Wojna na polskim niebie i nowe procedury bezpieczeństwa

O godz. 15:50 gościem TVN24 Biznes i Świat będzie Sebastian Mikosz, prezes PLL LOT.

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS