Hakerzy w Białym Domu, premier Grecji u Putina. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Ze świata


Rosyjscy hakerzy w Białym Domu, spotkanie Putin-Cipras w Moskwie, wizyta Komorowskiego w Kijowie i ostatnie dni wyprzedaży aut z 2014 roku - oglądaj TVN24 Biznes i Świat.

Rosyjscy hakerzy włamali się do systemu komputerowego Białego Domu - podała we wtorek telewizja CNN, powołując się na amerykańskich śledczych badających sprawę.

Wyciek tajnych informacji?

Cyberprzestępcy uzyskali dostęp do wrażliwych danych, takich jak grafik prezydenta USA Baracka Obamy. Rosyjscy hakerzy mieli także przejąć komputery Departamentu Stanu.

Zastępca doradcy Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes podkreślił w rozmowie z CNN, że Biały Dom nie wierzy, że hakerzy włamali się do elementów systemu, w których przechowywane są tajne informacje. Administracja prezydenta USA podkreśla, że cyberprzestępcy dostali się tylko do sieci zawierającej jawne dane.

- Te doniesienia nie dotyczą nowego wydarzenia - to spekulacje na temat aktywności w jawnej sieci, którą Biały Dom wyłączył w zeszłym roku - podkreślił w oświadczeniu rzecznik Białego Domu Mark Stroh. W dokumencie zapowiedział, że administracja Obamy nie będzie komentować doniesień na temat źródeł domniemanego ataku komputerowego.

Spotkanie na Kremlu

Wizyta premiera Aleksisa Ciprasa w osłabionej unijnymi sankcjami Rosji raczej nie spowoduje diametralnej poprawy stanu finansów Grecji, ale może zapoczątkować zmiany w polityce zagranicznej tego kraju, dotąd mocno osadzonej w UE i NATO. Cipras ma rozmawiać w środę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat unijnych sankcji, współpracy w energetyce, rolnictwie i możliwych inwestycji rosyjskich firm w Grecji. Rosyjskie media donoszą także, że Moskwa rozważa udzielenie Atenom pożyczki, która bardzo przydałaby się zagrożonej bankructwem Grecji.

Czy Grecja zbliża się w stronę Rosji?

Gośćmi TVN24 Biznes i Świat o godz. 10:55 będą Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute oraz Ryszard Żółtaniecki, dyplomata Collegium Civitas, b.ambasador RP w Grecji.

Ponadto o godz. 13:40 kolejne komentarze ws. wizyty, gośćmi będą dr Witold Rodkiewicz, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich oraz prof. Mikołaj Iwanow, politolog.

Prezydent Komorowski w Kijowie

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną wybierają się dzisiaj z dwudniową oficjalną wizytą na Ukrainę. Zapowiadając wizytę na Ukrainie, Komorowski poinformował, że odwiedzi Kijów, gdzie przeprowadzi rozmowy polityczne z najwyższymi władzami Ukrainy, oraz Bykownię, by uczcić 75. rocznicę zbrodni katyńskiej. Prezydent dodał, że to będzie najpewniej jego ostatnia podróż zagraniczna przed wyborami prezydenckimi 10 maja.

Komorowski, jako pierwszy polski prezydent, wystąpi przed ukraińskim parlamentem.

Gościem "Otwarcia dnia" o godz. 10:15 będzie Maciej Wierzyński, komentator TVN24 Biznes i Świat.

Ostatnie dni wyprzedaży aut z 2014 roku

Czy warto jeszcze kupić samochód z poprzedniego rocznika?

Gośćmi TVN24 Biznes i Świat o godz. 15:40 będą Roman Dębecki z "Auto Świat" oraz Łukasz Byśkiniewicz z TVN Turbo.

Autor: mb//km / Źródło: TVN24BiS / TVN24 / PAP