Czy Polska zapłaci mniej za rosyjski gaz? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Ze świata

Gazprom2964cfda-beaa-11e4-892e-0025b511226e

Donald Tusk rozpoczął swoją pierwszą, w roli szefa Rady Europejskiej, wizytę w Waszyngtonie. Wczoraj w Białym Domu spotkał się z prezydentem Barackiem Obamą, a tematem rozmów była m.in. sytuacja na Ukrainie i negocjacje ws. umowy handlowej TIPP. Jednocześnie Poroszenko na dzisiaj zapowiedział posiedzenie tzw. gabinetu wojennego. Polska jest w trakcie negocjacji gazowych z Gazpromem. Czy mamy szansę na tańszy gaz? O tym w TVN24 Biznes i Świat.

- Wrogowie próbują nas podzielić, ale UE i USA muszą pozostać zjednoczone, wtedy położą kres polityce agresji Rosji - mówił wczoraj w Białym Domu szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Prezydent Barack Obama także apelował o silny sojusz, by pomóc Ukrainie.

100 dni w Brukseli

Biały Dom zapowiadał, że wśród tematów rozmów Obamy i Tuska prócz sytuacji na Ukrainie i sankcji wobec Rosji miała być też sytuacja gospodarcza, negocjacje w sprawie nowej transatlantyckiej umowy handlowej i inwestycyjnej (tzw. TTIP), bezpieczeństwo energetyczne, klimat oraz walka z terroryzmem i brutalnym ekstremizmem. W rozmowach Tuska i Obamy w Białym Domu uczestniczyli ze strony USA wiceprezydent Joe Biden, doradczyni ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice i szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry.

Podczas wizyty w Waszyngtonie, która jest jego pierwszą w roli szefa Rady Europejskiej, Tusk ma spotkać się jeszcze z amerykańskimi parlamentarzystami, w tym z senatorem Bobem Corkerem, szefem senackiej komisji spraw zagranicznych. Dzisiaj, Tusk ma też złożyć wizytę w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Jednocześnie mija także 100 dni odkąd były polski premier objął stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Donalda Tuska w Brukseli.

Podsumowanie tego czasu, a także komentarze po spotkaniu szefa RE z Obamą. O tym w TVN24 Biznes i Świat.

Poroszenko o zawieszeniu broni

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył w poniedziałek, że udało się powstrzymać działania ofensywne przeciwnika na wschodzie kraju. Zapowiedział na dzisiaj posiedzenie tzw. gabinetu wojennego, na którym mają zapaść bardzo ważne decyzje. Poroszenko mówił też o możliwości odzyskania okupowanego przez Rosjan Krymu.

Gabinet wojenny powołano w lutym decyzją Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony; jego zadaniem jest koordynacja działań w sferze obronności i bezpieczeństwa państwa.

Prezydent przekazał, że w lutym, podczas wyprowadzania sił ukraińskich z miasta Debalcewe w obwodzie donieckim, zginęło 19 żołnierzy, a 135 zostało rannych. Ogłosił jednocześnie, że od czasu podyktowanego mińskimi porozumieniami pokojowymi zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie zabito 64 wojskowych.

Czy Polska byłaby, w razie eskalacji, w stanie powstrzymać zielonych ludzików? Oraz, jakich decyzji możemy spodziewać się ze strony prezydenta Poroszenki? O tym w TVN24 Biznes i Świat.

Negocjacje gazowe

Średnia cena gazu rosyjskiego Gazpromu dla krajów europejskich w 2014 roku zmniejszyła się o 11 proc. - poinformowała w ubiegłym tygodniu na swojej stronie internetowej agencja Interfax. Co ciekawe agencja ujawniła przy okazji stawki, jakie poszczególne uiszczają płacą Gazpromowi za surowiec. Polska zgodnie z wcześniejszymi podejrzeniami płaci więcej niż wynosi średnia cena dla Europy.

Według rosyjskiej agencji w ubiegłym roku obniżenie ceny błękitnego paliwa objęło wszystkie kraje będące kontrahentami Gazpromu. Interfax podał, że cena dla Niemiec i Polski spadła w ślad za zmianą formuły cenowej. Niemcy w 2014 roku płaciły 323 dolary za 1000 metrów sześc. wobec 366 dol. w 2013 roku; cena dla Polski zmniejszyła się z 429 do 379 dolarów za 1000 metrów sześc.

W maju zakończą się renegocjacje umowy między polskim koncernem PGNiG a Gazpromem.

Czy mamy szanse na zmianę stawki i dołączenie do grona państw płacących niższe kwoty za gaz? O tym w "Otwarciu dnia" o godz. 10.00 będą mówili Tomasz Chmal, ekspert Instytutu Sobieskiego do spraw energetycznych, a także Piotr Maciązek, ekspert Defence24.pl.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Gazprom