Gigantyczne odszkodowania dla ofiar Madoffa. Łącznie 4 mld dolarów

Ze świata

U.S. Department of JusticePonad 30 tysięcy osób nadal czeka na zgodę na otrzymanie odszkodowania.

Na 4 mld dolarów odszkodowania może liczyć 25 tysięcy osób, które padły ofiarą największej piramidy finansowej w historii.

Amerykański Departament Sprawiedliwości zdecydował, że pomoże ofiarom piramidy finansowej, którą stworzył Bernard Madoff. Po 7,5 roku od utraty oszczędności 25 tysięcy osób otrzyma łącznie kwotę 4 mld dolarów. Środki zostaną wypłacone w ciągu najbliższych dwóch lat.

To jednak wierzchołek góry lodowej. Ponad 30 tysięcy osób nadal czeka na zgodę na otrzymanie odszkodowania - do początku lipca mają czas na uzupełnienie niekompletnych wniosków. Jeśli to zrbią, będzie to oznaczać dodatkowe 27 mld dolarów do zwrócenia przez władze USA.

Przełom w sprawie

- Zakończenie pierwszego etapu rozpatrywania wniosków to w tym przypadku krok milowy. Jesteśmy bliżej rozwiązania tej sytuacji i wypłat gotówki - mówił Richard Breeden, były przewodniczący amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd (SEC).

Barnard Madoff odsiaduje obecnie karę 150 lat więzienia za swoje oszustwa. Jego ofiarami padły osoby, które powierzały swoje oszczędności kierowanemu przez niego funduszowi hedgingowemu. Minimalna wnoszona przez inwestorów wynosiła 10 mln dolarów i miała być obracana głównie na rynku nieruchomości i papierów wartościowych. Jak się okazało, do inwestycji nie dochodziło a fundusz był klasyczną piramida finansową.

JP Morgan wypłaci 1,7 mld dolarów ofiarom oszustw Bernarda Madoffa:

JP Morgan wypłaci 1,7 mld dolarów ofiarom oszustw Bernarda Madoffa.TVN24 BiS

Autor: PMB / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Department of Justice