TVN24 Biznes | Ze świata

Angela Merkel dostała ofertę pracy. Jest odpowiedź

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel odrzuciła ofertę pracy w Organizacji Narodów Zjednoczonych - przekazało w środę biuro byłej szefowej niemieckiego rządu. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres proponował jej objęcie stanowiska doradcy wysokiego szczebla w organizacji.

Jak poinformowano, w zeszłym tygodniu Merkel, która w grudniu ustąpiła miejsca na stanowisku kanclerza Niemiec Olafowi Scholzowi, zadzwoniła do Guterresa, żeby podziękować mu za propozycję pracy i odmówić jej przyjęcia.

Szef ONZ zaproponował jej objęcie przewodnictwa nad ciałem doradczym wysokiego szczebla ds. globalnych dóbr publicznych.

Angela MerkelShutterstock

Przykładami globalnych dóbr publicznych są m.in. warstwa ozonowa, ale także - w zależności od definicji - obowiązujące na całym świecie regulacje, np. dotyczące bezpieczeństwa lotniczego czy światowego handlu.

Panel doradczy ds. globalnych dóbr publicznych jest jednym ze sztandarowych projektów Guterresa, mających na celu reformę Organizacji Narodów Zjednoczonych w jego drugiej kadencji, która rozpoczęła się na początku stycznia.

16 lat kanclerz Angeli Merkel

Angela Merkel rządziła Niemcami przez 16 lat. Za rządów kanclerza Helmuta Kohla Merkel była w latach 1991-1994 federalną minister ds. kobiet i młodzieży, a w 1994 roku na cztery lata objęła kierownictwo ministerstwa środowiska. Była przewodniczącą chadeckiej partii CDU od 2000 do 2018 roku.

W grudniu Merkel przekazała urząd kanclerski swojemu następcy, socjaldemokracie Olafowi Scholzowi.

Autor:/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości