Oettinger: bez propozycji reform negocjacje z Grecją nie mają sensu

Ze świata


Komisarz Unii Europejskiej ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa, Niemiec Guenther Oettinger, powiedział w wywiadzie dla niemieckiego tabloidu "Bild", że bez nowych propozycji reform ze strony Aten negocjacje z Grecją "nie mają żadnego sensu".

- Referendum zmobilizowało ludzi, ale nie zmienia to w niczym faktu, że Grecja jest na krawędzi upadku - powiedział Oettinger w wywiadzie, który ma ukazać się we wtorkowym wydaniu dziennika. - Ateny powinny zaproponować reformy. Jeśli rząd Aleksisa Ciprasa będzie nadal się przed nimi wzbraniać, to nowe negocjacje nie będą miały żadnego sensu - podkreślił Oettinger.

Postulaty "nieprzyzwoite"

Zdaniem Oettingera, który jest członkiem konserwatywnej partii CDU kanclerz Angeli Merkel, rząd grecki zgłaszał postulaty pod adresem swoich partnerów europejskich, "które były po prostu nieprzyzwoite". Zwrócił on uwagę, ze w obecnej sytuacji "nadzwyczajnej sytuacji finansowej" Grecji grożą braki w zaopatrzeniu w żywność, leki a także w paliwa. dlatego, zdaniem Oettingera, Komisja Europejska i kraje strefy euro powinny odblokować środki zarezerwowane na wypadek katastrof żywiołowych. W niedzielnym referendum przeciwko przyjęciu warunków zagranicznej pomocy "trojki" kredytodawców (UE, MFW, EBC) wypowiedziało się 61,31 proc. Greków. Warunki pomocy, mające ratować kraj przed bankructwem, ale oznaczające też dalsze oszczędności, poparło 38,69 proc. głosujących. Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande, po rozmowach w poniedziałek wieczorem w Paryżu, "pozostawili otwarte drzwi" do dalszych rozmów z Atenami. Zaapelowali jednak do premiera Ciprasa aby przedstawił "poważne propozycje" wyjścia z impasu. We wtorek w Brukseli odbędzie się szczyt przywódców krajów strefy euro poświęcony greckiemu kryzysowi.

Kołodko: zasadnicza część greckiego długu powinna być zamrożona i odłożona na lataTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn / Źródło: PAP

Raporty: