Tysiące przedwczesnych zgonów rocznie. Rząd Wielkiej Brytanii pozwany

Ze świata

"Jest bardzo źle". Polskie miasta najbardziej zanieczyszczone w EuropieTVN24 BiS
wideo 2/4

Brytyjski rząd został pozwany za niewystarczającą walkę z zanieczyszczonym powietrzem, które każdego roku powoduje 40 tysięcy przedwczesnych zgonów - podaje "The Guardian".

Oskarżenie wobec brytyjskiego rządu wysunęli prawnicy zajmujący się ochroną środowiska zrzeszeni w organizacji ClientEarth. Jest to już ich trzeci pozew. Poprzednie przyczyniły się m.in. do stworzenia przez brytyjską radę ministrów nowego planu dotyczącego badania stanu zanieczyszczeń.

Za słabe działania

- Rząd jest uporczywie nieskuteczny w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Potrzebujemy zdecydowanych działań ze strony rządu, więc nie mieliśmy wyboru i musieliśmy podjąć działania prawne - powiedział James Thornton, dyrektor generalny ClientEarth. Organizacja w swoim pozwie pisze, że zanieczyszczenie powietrza powodowane jest głównie przez pojazdy z silnikami Diesla. Przypomina też, że ostatni rządowy plan walki z tym zjawiskiem został potępiony przez wielu włodarzy miast, a przez specjalistów określony jako "żałośnie nieadekwatny". - Najwyższy czas, aby rząd pokazał skalę problemu i podjął trudne decyzje, także budżetowe, potrzebne do jego rozwiązania - powiedział Thorton i dodał, że jego zdaniem przyszłoroczny budżet powinien zawierać zmiany podatkowe służące zmniejszeniu atrakcyjności aut z silnikami wysokoprężnymi. - Branża motoryzacyjna przyczyniła się do tego bałaganu, więc powinna pomóc się nam z niego wydostać, na przykład poprzez stworzenie funduszu czystego powietrza - dodał.

Tysiące zgonów

Dziennik "The Guardian" pisze, że zanieczyszczenie powietrza jest w Wielkiej Brytanii przyczyną około 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Przytacza też raport specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. zanieczyszczeń, który ocenił, że rząd "lekceważy" swój obowiązek ochrony zdrowia i życia obywateli. W odpowiedzi na pozew ministerstwo ds. środowiska przypomniało, że rząd wprowadził plan, który zakłada wydatki na poziomie 3 miliardów funtów na poprawę jakości powietrza i ograniczenie szkodliwych emisji. "Do 2040 roku zakończymy również sprzedaż nowych samochodów z silnikami spalinowym. A w przyszłym roku opublikujemy kompleksową strategię, która określi dalsze kroki w celu rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza" - podkreślono w wypowiedzi dla dziennika.

Autor: msz//dap / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock