TVN24 Biznes | Ze świata

Finał "historycznej batalii" i ostrzeżenie przed sztuczkami sprzedawców

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
/dap
Źródło:
PAP
Turyści w Wenecji
Reuters (wideo archiwalne, 12.02.2022)Turyści w Wenecji

To może być koniec pobłażliwości dla tych włoskich właścicieli sklepów, punktów usługowych i lokali gastronomicznych, którzy odmawiają przyjmowania płatności kartą. Od czwartku 30 czerwca zmieniają się przepisy w tej sprawie i akceptacja kart będzie obowiązkowa. Organizacje konsumenckie ostrzegają jednak przed sztuczkami sprzedawców.

Do tej pory często można spotkać się z odmową przyjęcia płatności kartą. Takie sytuacje mają miejsce w niektórych sklepach, restauracjach, pensjonatach. Od ostatniego dnia czerwca taka odmowa będzie naruszeniem przepisów, karanym grzywną. Wynosić ona będzie 30 euro plus 4 procent transakcji, będącej przedmiotem sporu.

Media podkreślają, że zapowiada się duża zmiana we Włoszech, gdzie nadal w wielu branżach najbardziej pożądana jest gotówka.

Shutterstock

"Historyczna batalia" w sprawie płatności kartą

Organizacja obrony praw konsumentów Codacons przypomina, że w tej sprawie toczyła się długo "historyczna batalia".

Przestrzega jednak przed sztuczkami, które mogą stosować handlowcy i usługodawcy, uchylając się przed przyjmowaniem płatności przez terminal POS. Jak się zauważa, wydane rozporządzenie wyklucza konieczność przyjęcia płatności kartą w przypadku "technicznej niemożliwości".

Wystarczy - wyjaśnia Codacons - że właściciel sklepu powie, że jego terminal jest zepsuty bądź nie ma połączenia i wtedy nie podlega już karze. Ponadto przyjmujący płatność może bez żadnych konsekwencji ograniczyć używanie terminala do jednego tylko rodzaju karty, na przykład bankomatowej.

- Istnieje ryzyko, że przepisy mogą okazać się trudne do egzekwowania - stwierdził prezes organizacji Carlo Rienzi.

Autor:/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości