Dwie minuty do miliona. Rozpoczęła się licytacja obiadu z miliarderem "wyrocznią"

Ze świata

Obiad za 3,4 mln dolarów. Warren Buffett zdradzi sekrety inwestowania?TVN24BiS /
wideo 2/3

Milion dolarów - tyle wynosi obecnie najwyższa oferta na aukcji, na której można wylicytować zjedzenie obiadu z legendarnym inwestorem giełdowym Warrenem Buffettem, zwanym "Wyrocznią z Omaha". Spotkanie, o które biją się uczestnicy aukcji, odbędzie się w restauracji Smith & Wollensky na nowojorskim Manhattanie

Tegoroczna aukcja na portalu eBay rozpoczęła się w niedzielę w nocy, a zakończy w piątek. Jak na razie najwyższa oferta wynosi milion dolarów. Licytujący zaoferował taką kwotę zaledwie dwie minuty po rozpoczęciu aukcji.

Na fundację

Dochody z niej zasilą fundację charytatywną Glide w San Francisco. Oferuje ona darmowe posiłki, świadczenia medyczne, opiekę nad dziećmi, mieszkania i szkolenie zawodowe dla osób najbiedniejszych i bezdomnych. Jej roczny budżet to 18 mln dolarów.

Pierwsza aukcja lunchu z inwestorem odbyła się w 2000 roku, z inicjatywy pierwszej żony Buffetta - Susan (zmarła w 2004 roku). W fundacji Glide udzielała się ona jako wolontariuszka.

Najwyższa oferta wyniosła wówczas 25 tys. dolarów. Rekordowe okazały się lata 2012 i 2016. Wówczas za możliwość zjedzenia lunchu z miliarderem anonimowe osoby zapłaciły po ponad 3,4 mln dolarów. W sumie przez 17 lat z aukcji zebrano 26,3 mln dolarów.

Inwestycje pozostaną tajemnicą

Spotkanie odbędzie się w restauracji Smith & Wollensky na nowojorskim Manhattanie. Zwycięzca aukcji może zaprosić na lunch maksymalnie siedmioro przyjaciół. Podczas spotkania Buffett, który prowadzi holding finansowy Berkshire Hathaway, będzie rozmawiał z nimi prawie o wszystkim, m.in. o filantropii i życiu, ale nie ujawni, co kupuje czy sprzedaje. Jeden ze zwycięzców, Ted Weschler po takim lunchu zaczął pracować dla Buffetta. W latach 2010-2011 Weschler za obiady z inwestorem zapłacił w sumie 5,25 mln dolarów. Buffett znany jest z tego, że prawie cały swój majątek przeznacza na cele charytatywne. Magazyn "Forbes" szacuje jego wartość na 74,9 mld dolarów netto.

Autor: tol/ms / Źródło: Reuters