Obama wzywa do porozumienia klimatycznego. "Zanim będzie za późno"

Ze świata


Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zaapelował w poniedziałek do światowych przywódców o wyrażenie zgody, podczas grudniowego szczytu klimatycznego w Paryżu, na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Ostrzegł, że klimat coraz szybciej się zmienia.

Amerykański prezydent podczas wizyty na Alasce przyznał, że jego kraj miał duży wpływ na negatywne zmiany klimatyczne i podniesienie średnich temperatur. Obama podkreślił jednocześnie, że USA "przyjmują odpowiedzialność" i będą dążyć do rozwiązania tego problemu.

Priorytet prezydentury

- W tym roku w Paryżu, musi nastąpić czas, w którym świat wreszcie osiągnie porozumienie, chroniące naszą planetę, zanim będzie za późno - podkreślił Obama. Dodał, że zmiany klimatyczne są już wyraźne, szczególnie w Arktyce. Zaznaczył, że Alaska zmaga się z "jedną z najszybciej postępujących erozji brzegowych na świecie", co zagraża istnieniu wielu okolicznych wiosek. Amerykański prezydent przebywa na Alasce z trzydniową wizytą, podczas której ma się zapoznać ze zmianami klimatycznymi zachodzącymi w tym regionie.

Obama od dawna podkreśla, że walka z niekorzystnymi zmianami klimatu jest jednym z priorytetów jego prezydentury. Na początku sierpnia ogłosił program walki z ociepleniem klimatu. Zakłada on redukcję emisji CO2 przez elektrownie o 32 proc. do 2030 roku w stosunku do poziomu z 2005 roku. Proponowane przez niego zmiany mają pomóc Waszyngtonowi w spełnieniu zobowiązań co do całej krajowej redukcji CO2.

W ramach negocjacji w sprawie nowego międzynarodowego traktatu klimatycznego Stany Zjednoczone zobowiązały się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o od 26 do 28 proc. do 2025 roku w stosunku do stanu z 2005 roku.

Obama na początku sierpnia ogłosił program walki z ociepleniem klimatu:

Obama walczy z ociepleniem klimatuTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP