Obama o aneksji Krymu: to improwizacja. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatObama o aneksji Krymu: to improwizacja. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Podczas rozmowy z CNN Obama stwierdził, że aneksja Krymu nie była "żadną wielką strategią", lecz improwizacją Władimira Putina, "wyprowadzonego z równowagi protestami na kijowskim Majdanie". O wywiadzie będziemy mówili na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Zdaniem Obamy to właśnie z powodu brnięcia w tę improwizację, Rosja naruszyła suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, za co została ukarana dyplomatyczną izolacją i dotkliwymi sankcjami. Obama ocenił także, że aneksja Krymu to koszty, a nie korzyści dla Rosji. Jego zdaniem, czasy, gdy zajęcie jakiegoś terytorium było metodą na podniesienie statusu mocarstwa, skończyły się. Obecnie siła kraju jest mierzona wiedzą, umiejętnościami, możliwościami eksportu dóbr, wynalazkami nowych produktów i usług. Do tego wywiadu będziemy wracali na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Ukraina

Na wschodzie Ukrainy toczą się zacięte walki, które przybrały jeszcze na sile po fiasku spotkania grupy kontaktowej w Mińsku. Według ukraińskich mediów, w ciągu ostatniej doby w starciach z separatystami zginęło co najmniej 28 żołnierzy. Śmierć poniosło także 22 cywilów. Media w Kijowie podały w niedzielę wieczorem, że walki toczą się na wszystkich odcinkach frontu. Jak poinformowało ukraińskie ministerstwo obrony, co najmniej sześciu żołnierzy zginęło także na skutek eksplozji amunicji w bazie ukraińskiej armii w Chersoniu na południu Ukrainy, miasta położonego w pobliżu zaanektowanego przez Rosjan Krymu. Na antenie TVN24 Biznes i Świat będziemy przyglądali się walkom prowadzonym na Ukrainie.

Sprzymierzeńcy Rosji: Grecja i Węgry

Unia Europejska powinna myśleć o tym, co chce osiągnąć długoterminowo z Rosją (...), zamiast reagować w sposób bezpośredni i zasadniczy, lecz spazmatyczny", który niesie z sobą ryzyko "destabilizacji" całego kontynentu - powiedział greckiej agencji prasowej ANA. Nowy grecki rząd zdominowany przez radykalnie lewicową Syrizę odrzuca twardą linię sankcji wobec Moskwy, podczas gdy trwa ostry konflikt w Donbasie z prorosyjskimi rebeliantami.

Przeciwko Viktora Orbanowi i jego prorosyjskiej polityce protestowało około trzech tysięcy Węgrów. Według sondaży popularność szefa rządu spada. Pod koniec listopada ankieta instytutu Median wykazała, że tylko co trzeci Węgier uważa Orbana za dobrego premiera. Poparcie dla niego spadło w następstwie afer korupcyjnych i postępującego zbliżenia Budapesztu do Moskwy z 48 do 32 proc., też według sondażu instytutu Median.

Super Bowl

Drużyna New England Patriots po raz czwarty w historii wygrała Super Bowl. W niedzielę, w 49. finale ligi futbolu amerykańskiego NFL pokonała broniącą trofeum ekipę Seattle Seahawks 28:24. Spotkanie rozegrane na stadionie University of Phoenix w Glendale obfitowało w wiele zwrotów akcji. Po pierwszej połowie był remis 14:14. W trzeciej kwarcie Seahawks zagrali niemal perfekcyjnie. Zdobyli 10 punktów nie tracąc żadnego.

Chevron ucieka z Polski

Amerykański koncern Chevron kończy poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce. "New York Times" pisze w sobotę, że według firmy jej zarobki w czwartym kwartale ub.r. spadły niemal o 30 proc. w porównaniu z 2013 r. do 3,5 mld USD, co przypisuje spadkowi cen ropy.

Polski oddział tej drugiej co do wielkości firmy paliwowej w USA postanowił zakończyć poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, gdyż kraj nie jest konkurencyjny w porównaniu do innych państw, w których działa firma - napisano w komunikacie Chevronu.

Autor: pp / Źródło: TVN24 Biznes i Świat