NSA "zaszywała" oprogramowanie szpiegowskie w dyskach twardych znanych firm

sxc.huKaspersky odkrył, jak NSA dostawało się do dysków twardych takich producentów jak choćby Toshiba

Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA) znalazła sposób na to, jak ukryć oprogramowanie szpiegowskie w dyskach twardych produkowanych przez Western Digital, Seagate, Toshiba, a także innych znanych producentów - informuje Reuters.

NSA mogła dzięki temu prowadzić inwigilację na większości komputerów na świecie - podkreśla Reuters.

Oprogramowanie zostało odnalezione przez firmę zajmującą się cyberbezpieczeństwem Kaspersky Lab. Komputery z szpiegowskim oprogramowaniem zostały namierzone w 30 krajach. Między innymi w Iranie, Rosji, Pakistanie, Afganistanie, Chinach, Mali, Syrii. Jemenie i Algierii. Celem miały być instytucje rządowe, wojskowe, firmy telekomunikacyjne, banki, firmy energetyczne, media i islamscy aktywiści. Informacje te potwierdził Reutersowi były pracownik NSA, który twierdzi, że analizy Kaspersky’ego są trafne. Rzeczniczka NSA przekazała, że raportu firmy nie będzie komentować publicznie.

Ujawnione informacje uderzają w zdolność prowadzenia inwigilacji przez NSA, która już wcześniej ucierpiała na skutek działań Edwarda Snowdena. Ucierpieć może też reputacja producentów sprzętu elektronicznego, który był podatny na instalację oprogramowania szpiegowskiego. W dostępie do dysków twardych agencji miało pomóc posiadanie informacji o kodach źródłowych urządzeń. W ten sposób bez problemu NSA mogła "głęboko" zaszyć oprogramowanie - podaje Reuters.

Nie wiadomo jednak, w jaki sposób agencja vweszła w posiadanie informacji o kodach. Rzecznik Western Digital Steve Shattuck powiedział, że jego firma nie przekazywała kodów źródłowych żadnym agencjom rządowym.

Autor: pp / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości