Skorzystaj ze złotego sedesu. Wyjątkowa oferta

Ze świata

tvn24Skorzystaj ze złotego sedesu. Wyjątkowa oferta

Na odwiedzających słynne Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku czeka wyjątkowa oferta. Za zaledwie kilkanaście centów mogą oni bowiem skorzystać z sedesu ze złota.

Dzieło stworzył włoski artysta i rzeźbiarz Maurizio Cattelan. Wyjątkowa toaleta stworzona jest z 18-karatowego złota.

Władze muzeum wskazują, że toaleta "przypomina nam o nieuniknionych fizycznych realiach naszego współczesnego społeczeństwa". A jego wystawa ma na celu "publiczne udostępnienie produktów luksusowych pozornie przeznaczonych dla jednego 1 procenta najbogatszej części społeczeństwa".

- Jego partycypacyjny charakter, w którym goście są zaproszeni do korzystania indywidualnego i prywatnego z toalety, pozwala na bliskie doświadczenie niespotykanego dzieła sztuki - dodano.

Dlatego teraz wszyscy odwiedzający muzeum będą mogli skorzystać z sedesu za zaledwie kilkanaście centów.

Nierówność ekonomiczna

Pochodzący z Mediolanu Maurizio Cattelan jest synem kierowcy ciężarówki i jak tłumaczył na początku roku, inspiracją do powstania dzieła była nierówność ekonomiczna.

Eksponat na przestrzeni lat nie uniknął porównań z porcelanowym pisuarem Marcela Duchampa "Fountain". Został on wystawiony w Nowym Jorku w 1917 roku, wywołując tym samym sensację w świecie sztuki.

Artysta budzący kontrowersje

55-letni Cattelan zasłynął przede wszystkim pracą "La Nona Ora" ("Dziewiąta godzina"), pokazywaną również w warszawskiej Zachęcie. Rzeźba przedstawia papieża Jana Pawła II przygniecionego meteorem. Podczas wystawy w 2002 r. w Warszawie rzeźbę uszkodził poseł ZChN.

Praca "Him" również była prezentowana w Warszawie. Miało to miejsce w 2012 roku na terenie byłego getta.

Wcześniej, w 2010 roku, praca wywołała kontrowersje w Mediolanie. Burmistrz miasta zakazał rozwieszania plakatów promujących wystawę z udziałem rzeźby Cattelana, na których widniała czarno-biała fotografia rzeźby Włocha.

Tania podróż do Stanów Zjednoczonych. Zobacz rozmowę z Jakubem Poradą z TTV (03.07.2016):

Tania podróż do Stanów Zjednoczonych. Praktyczne poradyTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Instagram/guggenheim