TVN24 Biznes | Ze świata

Drapacz chmur w dzielnicy miliarderów do poprawki. Mieszkańcy chcą ogromnego odszkodowania

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
BBC

Wadliwe windy, zalania i nieznośne hałasy - to tylko niektóre problemy, z którymi na co dzień muszą się zmagać mieszkańcy jednego z najwyższych i najbardziej prestiżowych wieżowców w Nowym Jorku. Teraz lokatorzy drapacza chmur przy 432 Park Avenue na Manhattanie pozywają deweloperów za nieusunięcie około 1500 usterek i domagają się 250 milionów dolarów - podał portal stacji BBC.

Pozew o wartości 250 milionów dolarów (niemal 1 miliarda złotych) wniesiono w czwartek do Sądu Najwyższego Nowego Jorku. Czytamy w nim, że problemy w budynku obejmowały eksplozję elektryczną w czerwcu, która pozostawiła mieszkańców bez prądu i "straszne", niewytłumaczalne hałasy i wibracje.

Przy czym wspomniana wyżej kwota 250 mln dolarów nie obejmuje odszkodowań karnych, ani indywidualnych spraw sądowych, które mogą nastąpić później.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Drapacz chmur do poprawki - pozew o wartości 250 mln dolarów

Wieżowiec o wysokości 426 metrów, postawiony w dzielnicy miliarderów na Manhattanie, został oddany do użytku w 2015 roku. Według "New York Times", wśród kupujących znaleźli się Jennifer Lopez i jej były narzeczony Alex Rodriguez, saudyjski magnat detaliczny Fawaz Alhokair oraz członek rodziny, która jest właścicielem tequili marki Jose Cuervo. Według gazety apartamenty sprzedawane były za dziesiątki milionów dolarów - opisywał portal stacji BBC.

Łącznie 1500 wad konstrukcyjnych i projektowych zostało zidentyfikowanych przez inżynierów zatrudnionych przez zarząd nieruchomości. "NYT" zacytował jednego z mieszkańców, który opisuje, że zsyp na śmieci w wieży brzmi "jak wybuch bomby", gdy jest używany.

Wiele kwestii zostało opisanych w pozwie jako "kwestie bezpieczeństwa życia". Podano w nim, że windy w budynku przy kilku okazjach pozostawiły mieszkańców unieruchomionych na wiele godzin. "Właściciele apartamentów zapłacili dziesiątki milionów dolarów, aby je nabyć. Nie są to ultraluksusowe przestrzenie, które im obiecano, właścicielom sprzedano mieszkania w budynku, który nękany jest awariami" - czytamy w skardze.

Inwestor - firma utworzona przez deweloperów CIM Group i Macklowe Properties - napisał w oświadczeniu dla lokalnych mediów, że 432 Park jest "najważniejszym mieszkańcem Manhattanu" i "ikonicznym dodatkiem" do panoramy Nowego Jorku. W oświadczeniu dodano, że zarząd mieszkań "ograniczył dostęp" do nieruchomości w celu rozwiązania problemów, a stowarzyszenie właścicieli domów i "niektórzy głośni mieszkańcy" nie rozumieją obowiązków inwestora.

CIM Group i Macklowe Properties nie odpowiedziały na prośbę o komentarz ze strony BBC.

Wieżowiec przy 432 Park AvenueShutterstock

Autor:kris/ToL

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości