Ze świata

Pierwsi spośród najbardziej rozwiniętych. Włosi popierają Nowy Jedwabny Szlak

Ze świata

Nowy Jedwabny Szlak. Które państwo na nim skorzysta?
Nowy Jedwabny Szlak. Które państwo na nim skorzysta?red | TVN24 BiS
wideo 2/3

Włochy przystępują do chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku. Nazywany Nowym Jedwabnym Szlakiem projekt przewiduje intensyfikację współpracy gospodarczej i kulturalnej Chin z resztą świata.

W sobotę w Rzymie w obecności premiera Włoch Giuseppe Contego i prezydenta Chin Xi Jinpinga podpisano memorandum w tej sprawie. Ten wielki program inwestycji zakłada budowę sieci dróg morskich i lądowych, zwłaszcza kolejowych oraz inwestycje infrastrukturalne w państwach położonych wzdłuż trasy.

Nowy Jedwabny SzlakPAP

Nazwa ta nawiązuje do historycznego Jedwabnego Szlaku, czyli trasy handlowej łączącej Chiny z Bliskim Wschodem i Europą począwszy od III wieku p.n.e. do XVII stulecia. Pokonanie całej trasy trwało od 6 do 8 lat. Ze wschodu na zachód transportowano wówczas jedwab, herbatę, przyprawy, wyroby ceramiczne. Z Zachodu na Wschód wysyłane było złoto, perfumy, biżuteria, wino, rośliny uprawne.

Pierwszy rozwinięty kraj

Włochy są pierwszym krajem G7, który wyraził aprobatę dla projektu Pasa i Szlaku, budzącego zastrzeżenia wielu krajów Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych.

Łącznie w czasie spotkania włoskiej i chińskiej delegacji podpisano 29 porozumień o współpracy międzyrządowej i biznesowej w takich dziedzinach, jak handel, transport, kultura.

Podczas ceremonii w rzymskiej Villa Madama podpisy pod memorandum złożyli włoski minister rozwoju gospodarczego i pracy, wicepremier Luigi Di Maio i przewodniczący chińskiej Komisji Narodowego Rozwoju i Reform He Lifeng.

Włochy i Chiny muszą utrzymywać "bardziej skuteczne relacje i lepiej budować stosunki, które już są bardzo dobre"- powiedział premier Giuseppe Conte w trakcie spotkania obu delegacji, które poprzedziło uroczystość podpisania memorandum.

Szef włoskiego rządu podkreślił, że spotkanie to pozwala patrzeć z optymizmem na relacje obu krajów, reprezentujących "dwie milenijne cywilizacje".

Zastrzeżenia wicepremiera

W ceremonii w Wiecznym Mieście nie uczestniczył wicepremier i szef MSW Matteo Salvini, który nie kryje zastrzeżeń wobec inicjatywy Pekinu. Lider Ligi podczas wizyty na północy Włoch zapewnił, że jest zadowolony z przyjazdu prezydenta Chin. A następnie dodał: - Niech nikt mi nie mówi, że Chiny to kraj wolnego rynku.

- Chcemy być absolutnie ostrożni, kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo narodowe - stwierdził Salvini.

Podkreślił też, że będzie "bardzo dobrze", jeśli w wyniku tego porozumienia włoscy producenci zostaną wpuszczeni na chiński rynek.

Autor: kris / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości