Ze świata

EMA i EBA z nowymi siedzibami po brexicie. Zdecydowało losowanie

Ze świata


Europejska Agencja Leków zostanie przeniesiona z Londynu do Amsterdamu, a siedzibą Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego zostanie Paryż - taką decyzję podjęły państwa członkowskie UE w związku ze zbliżającym się brexitem. W obu przypadkach o ostatecznym wyniku zdecydowało losowanie.

W ostatniej rundzie głosowania na nową siedzibę Europejskiej Agencji Leków (EMA) Amsterdam i Mediolan we Włoszech zdobyły równą liczbę głosów. O wyborze stolicy Holandii zdecydował rzut monetą.

Losowanie zgodnie z regulaminem przeprowadziła estońska prezydencja UE. We wcześniejszej rundzie z rywalizacji odpadła Kopenhaga.

O przyjęcie siedziby EMA po Brexicie starała się też Polska, jednak odpadła w pierwszej rundzie głosowania. Do drugiej rundy głosowania dostały się: Mediolan, Amsterdam i Kopenhaga. Według źródeł unijnych, na które powołuje się Reuters, w tej rundzie włoskiemu miastu zabrakło dwóch głosów, żeby wygrać; Mediolan otrzymał 12, Amsterdam 9, a Kopenhaga 5 głosów.

Głosowanie było tajne, a karty do głosowania zostaną po nim zniszczone.

Europejska Agencja ds. Leków odpowiada za ochronę zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych; analizuje wnioski o europejskie pozwolenie na dopuszczenie leków do sprzedaży. To największa unijna instytucja w Londynie, która zatrudnia 900 osób. Jest atrakcyjna dla stolic UE, gdyż jej roczny budżet wynosi 322 mln euro, a odwiedza ją rocznie 36 tys. ekspertów pracujących nad oceną leków.

Nadzór nad bankami będzie we Francji

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) zostanie natomiast przeniesiony po brexicie z Londynu do Paryża. W ostatniej rundzie stolica Francji zdobyła tyle samo głosów, co stolica Irlandii, Dublin i o wyniku także zadecydowało losowanie. Wcześniej z losowania w drugiej rundzie odpadł Frankfurt.

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA), założony w 2011 roku, ma w swojej londyńskiej siedzibie 160 pracowników. Zajmuje się wdrażaniem przepisów regulujących i nadzorujących działalność sektora bankowego we wszystkich krajach UE.

Celem agencji jest stworzenie skutecznego i stabilnego jednolitego rynku produktów bankowych w UE. Agencja jest częścią powstałego w 2011 roku Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości