Australia rozszerza sankcje gospodarcze wobec Rosji. “To odpowiedź na działalność Kremla"

Ze świata

wikipedia.org/CC BY-SA 2.5 | Adam.J.W.C.Rząd Australii zdecydował na rozszerzenie sankcji gospodarczych wobec Rosji

Australia rozszerzyła sankcje gospodarcze wobec Rosji. “To odpowiedź na działalność Kremla, która zdaniem australijskich władz zagrażają suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” - podało w oświadczeniu we wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Australii. Restrykcje dotyczą m.in. zakazu eksportu do tego kraju broni oraz technologii związanej z wydobyciem ropy naftowej.

To już trzecia runda sankcji nałożonych przez Australię na Rosję. Najnowsze restrykcje wprowadzają ograniczenia w handlu zagranicznym. Chodzi o zakaz eksportu i importu broni do tego kraju, a także wstrzymanie sprzedaży do Rosji niektórych technologii związanych z poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej.

Nowe sankcje obejmują także Krym i Sewastopol. W tych regionach australijskie firmy nie będą mogły prowadzić inwestycji, które dotyczą infrastruktury, transportu, telekomunikacji, energetyki, gazu, ropy naftowej i surowców. Sankcje wprowadzają również zakaz eksportu sprzętu związanego z sektorem energetycznym i surowcowym.

Efekty

Sankcje nałożone przez Zachód na Rosję za jej udział w konflikcie na wchodzie Ukrainy odciskają swoje piętno na gospodarce kraju rządzonego przez Władimira Putina. Wraz ze spadkiem cen ropy naftowej oraz dewaluacją rubla w stosunku do najważniejszych walut sprawiły, że gospodarka Rosji popada w recesję.

Hübner: najważniejsze było podjęcie decyzji, że sankcje nie będą luzowaneTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz//km / Źródło: www.dfat.gov.au, The Moscow Times, TVN24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/CC BY-SA 2.5 | Adam.J.W.C.