Katedra Notre Dame po pożarze. Firma ubezpieczeniowa zabiera głos

Ze świata


Firma ubezpieczeniowa AXA poinformowała w środę, że wypłaci maksymalnie kilka milionów euro na ubezpieczone dzieła z dotkniętej pożarem paryskiej katedry Notre Dame, ale odmówiła podania wysokości kwoty ubezpieczenia.

Prezes francuskiego oddziału firmy AXA Jacques de Peretti zauważył w środę, że "zgodnie z dostępnymi informacjami większość dzieł sztuki została uratowana przed pożarem".

Jak zauważa agencja Reutera, we Francji koszty odbudowy w razie katastrof zabytkowych budowli ponosi państwo, toteż ani AXA, ani żaden inny ubezpieczyciel nie są narażeni na koszty z tytułu pożaru samego budynku katedry Notre Dame.

AXA ubezpieczała jednak również od odpowiedzialności cywilnej dwie z firm budowlanych zatrudnionych przy katedrze Notre Dame.

Według de Perettiego maksymalna ekspozycja ubezpieczyciela (obowiązek wypłat) w razie strat wynikająca z tych umów jest "skromna".

Pożar Notre Dame

W pożarze Notre Dame, który wybuchł 15 kwietnia, ogień strawił iglicę i cały dach katedry, ale w ocenie straży pożarnej struktura budowli i jej zachodnia fasada zostały ocalone.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę katedry w ciągu pięciu lat. W sumie na jej rekonstrukcję zebrano już około miliarda euro, środki wysyłają zarówno miliarderzy czy duże firmy, jak i zwykli obywatele.

Autor: mb / Źródło: PAP

Raporty: