Trzeci dzień spadków notowań Tesli. Spółka Elona Muska straciła na wartości 200 miliardów dolarów

Autor:
ams
Źródło:
Bloomberg, Reuters

Akcje Tesli Inc spadły w środę kolejną z rzędu sesję. Przez chwilę wycena spółki zanurkowała do tego poziomu, że producent samochodów elektrycznych opuścił grono spółek z wartością przekraczającą bilion dolarów. To konsekwencje nietypowej komunikacji szefa spółki - Elona Muska, który w sondzie na Twitterze zapytał, co ma zrobić z 10 procentami swoich udziałów.

Akcje spadły na początku dzisiejszej sesji o 3,5 proc. do 987,31 dolarów w niestabilnym wczesnym obrocie, na krótko spychając ich wartość rynkową poniżej poziomu 1 biliona dolarów.

Tesla traci na nowojorskiej giełdzie

Firma straciła na wartości prawie 200 miliardów dolarów od poniedziałku po sondażu Muska, to więcej niż kapitalizacja rynkowa General Motors i Ford Motor.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Najcenniejszy na świecie producent samochodów wszedł do elitarnego klubu wartego bilion dolarów w zeszłym miesiącu po zdobyciu największego w historii zamówienia od firmy wynajmującej samochody Hertz na 100 000 pojazdów Tesla. Wyprzedaż została wywołana weekendowym sondażem Muska, który zapytał swoich obserwatorów na Twitterze, czy powinien sprzedać 10 proc. swoich udziałów w Tesli. Prawie 58 proc. z nich poparło sprzedaż. Inwestorzy bacznie obserwują wnioski Tesli w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pod kątem wszelkich wskazówek dotyczących planów sprzedaży akcji. Zasady SEC dają firmom cztery dni robocze na zgłaszanie najważniejszych wydarzeń.

Sprzedaż akcji Tesli przez bliskich Muska

Czterech byłych i obecnych członków zarządu Tesli, w tym brat Muska, Kimbal Musk, złożyło wniosek o sprzedaż akcji o wartości prawie 1 miliarda dolarów pod koniec zeszłego miesiąca, zgodnie z danymi i danymi rynkowymi. Pomimo wyprzedaży akcje wciąż rosną o prawie 45 proc. w ciągu roku po osiągnięciu serii rekordowych wzrostów, która katapultowała firmę do klubu wartego bilion dolarów.

To rekordowy dwudniowy spadek w historii Bloomberg Billionaires Index i największy jednodniowy - po Jeffie Bezosie, którego majątek zmniejszył się o 36 miliardów dolarów po rozwodzie z MacKenzie Scott w 2019 roku.

Majątek Elona Muska zmniejszył się o 50 mld dolarów w dwa dni

Dla akcji Tesli ostatnie dni były dość burzliwe. Zaczęło się, gdy Musk zapytał w weekend na Twitterze, czy powinien sprzedać 10 proc. swoich udziałów w firmie. Potem przekazano, że jego brat Kimbal sprzedał akcje tuż przed ankietą, w której zagłosowało ponad 3,5 miliona osób i większość (57,9 proc.) opowiedziała się za sprzedażą udziałów.

Akcji Tesli spadły o około 12 proc. po zakończeniu ankiety, w której Musk pytał się o sprzedaż 10 proc. swoich udziałów - podał Reuters.

Elon MuskNick_ Raille_07 / Shutterstock

Autor:ams

Źródło: Bloomberg, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości