"Pokolenie wolne od tytoniu". Norwegowie za zakazem sprzedaży papierosów

Ze świata

Fakty OnlineNorwegowie chcą zakazu sprzedaży papierosów ludziom urodzonym po 2000 roku

Norweskie Stowarzyszenie Lekarzy (nor. Legeforeningen) chce zakazać sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2000 roku. Jak donosi portal thelocal.no, aż 60 proc. obywateli Norwegii popiera tę propozycję.

Stowarzyszenie lekarzy Legeforeningen oświadczyło w styczniu, że do 2035 roku Norwegia powinna stworzyć "pokolenie wolne od tytoniu". Lekarze wierzą, że zakaz sprzedaży produktów tytoniowych wszystkim urodzonym po 2000 roku będzie pierwszym krokiem do przybliżenia się do tego celu.

Norwegowie tego chcą

Wyniki najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Respons Analyse na zlecenie Legeforeningen pokazuje, że Norwegowie przyklaskują temu pomysłowi.

Ponad 60 proc. Norwegów popiera tę inicjatywę, podczas gdy przeciwko jest 31 proc. - Od dawna hołdowaliśmy polityce stopniowego wycofywania palenia do 2035 roku. To jest właśnie narzędzie do osiągnięcia tego celu - powiedziała Hermansen w rozmowie z norweskim pismem "Aftenposten".

To nie jest prawo człowieka

Zaznaczyła także, że palenie tytoniu wcale nie jest podstawowym prawem człowieka. - Palenie nie powinno być zakazane - powiedziała Hermansen. - Ale nie chcemy by młodzi ludzie w ogóle rozpoczynali z tytoniem - dodała. Jednak nawet, jeśli większość Norwegów może zgadzać się ze stowarzyszeniem lekarzy, minister zdrowia Bent Hoie oznajmił w niedzielę w rozmowie z "Aftenposten", że rząd nie ma żadnych planów, by powziąć jakiekolwiek legislacyjne kroki, by zakazać sprzedaży tytoniu.

UE także wprowadza obostrzenia związane z paleniem tytoniu:

Autor: ag//km / Źródło: thelocal.no

Źródło zdjęcia głównego: Fakty Online