Mniejsze kary dla oszustów z Panama Papers. Jeśli sami się przyznają

Ze świata

Pixabay / domena publicznaNorwegia. Przyznanie się może zmniejszyć karę dla oszustów podatkowych

W Norwegii oszustom podatkowym, którzy w związku z tzw. Panama Papers sami przyznają się do unikania opodatkowania, można będzie zmniejszyć kary. W tym celu została uruchomiona gorąca linia telefoniczna.

O inicjatywie poinformowano we wtorek, w dzień po udostępnieniu przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) bazy danych z częścią dokumentów z panamskiej kancelarii prawniczej Mossack Fonseca.

Specjalna infolinia

- Policja finansowo-gospodarcza Oekokrim założyła numer telefoniczny, z którego skorzystać mogą te osoby, które chcą wyłożyć karty na stół i zgłosić informacje o potencjalnym dochodzie lub kapitale za granicą, który pozostaje niedostępny dla norweskich władz podatkowych - poinformowała w oświadczeniu Oekokrim. Ci, którzy dobrowolnie zgłoszą się sami, mogą liczyć na zmniejszenie wyroku o jedną trzecią w porównaniu z karami dla tych, których złapie policja. Zazwyczaj w sprawach uchylania się od podatków zasądzane są kary finansowe, ale sądy mogą też w sprawach uznanych za poważne, orzekać wyroki pozbawienia wolności do lat sześciu. Wyciek ponad 11,5 mln dokumentów, czyli Panama Papers, rzucił światło na wiele zamorskich firm zakładanych w rajach podatkowych w celu uchylenia się od podatków, przez wpływowych i bogatych ludzi.

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay / domena publiczna