TVN24 Biznes | Ze świata

"Firmy zaangażowane w Nord Stream 2 narażają się na ryzyko sankcji"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział w środę, że sankcje są tylko jednym z narzędzi, by zapewnić, że gazociąg Nord Stream 2 nie będzie wykorzystywany przez Moskwę jako "broń geopolityczna". Jak dodał, innym narzędziem jest dyplomacja.

Ned Price był pytany przez dziennikarzy podczas środowej konferencji prasowej o szczegóły niemieckiej oferty w sprawie minimalizacji szkód związanych z gazociągiem. Według niektórych doniesień jest taka sama, jak złożona już dwa lata temu, i przewiduje m.in. rekompensaty finansowe dla Ukrainy, rewers gazu z gazociągu na Ukrainę oraz możliwość automatycznych sankcji przeciwko Rosji.

Rzecznik nie odniósł się bezpośrednio do tej kwestii, powtarzając, że Waszyngton "zrobi wszystko, co możliwe", by zapewnić, że prawie ukończony już gazociąg nie będzie mógł zostać użyty jako "broń geopolityczna" do szantażu m.in. Ukrainy.

Jak powiedział, mimo krytyki rządu amerykańskiego ze strony polityków obydwu partii w Kongresie USA za odstąpienie od części planowanych sankcji wobec projektu, a także ze strony przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej, sankcje są jedynie jednym z narzędzi w tej sprawie. Jak dodał, innym sposobem jest dyplomacja, zaś gazociąg będzie przedmiotem wielu rozmów z europejskimi przywódcami oraz rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem podczas rozpoczętej w środę podróży zagranicznej prezydenta Bidena.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zaangażowane firmy pod lupą

Wcześniej Departament Stanu USA powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że nadal "przygląda się" podmiotom zaangażowanym w Nord Stream 2 pod kątem sankcji i sprzeciwia się projektowi. Departament odpowiedział na pytanie Polskiej Agencji Prasowej o wtorkowe słowa szefa amerykańskiej dyplomacji Antony'ego Blinkena w Senacie USA. Blinken powiedział, że choć budowa gazociągu jest już praktycznie zakończona i USA nie mogły jej zapobiec, to "jest różnica między fizycznym ukończeniem gazociągu a uruchomieniem jego działania". Dodał - bez dodawania szczegółów - że USA pracują nad tym drugim aspektem.

W odpowiedzi na prośbę o wyjaśnienie tych słów rzecznik Departamentu Stanu odparł, że choć USA "nie są w stanie spekulować na temat terminu zakończenia budowy i uruchomienia gazociągu", to nadal będą się sprzeciwiać projektowi i "przyglądać się podmiotom zaangażowanym w potencjalnie podlegające sankcjom działania". Z wcześniejszych słów Blinkena w Senacie wynika, że może chodzić m.in. o firmy ubezpieczające rurociąg.

- Jasno daliśmy do zrozumienia, że firmy zaangażowane w Nord Stream 2 narażają się na ryzyko sankcji – powiedział rzecznik resortu. Jak dodał, USA prowadzą rozmowy z Niemcami dotyczące "sposobów, w których oni (tj. Niemcy - red.) mogą odpowiedzieć na nasze obawy dotyczące ryzyka stwarzanego przez gazociąg".

- Będziemy też kontynuować nasze dyplomatyczne rozmowy z Ukrainą i frontowymi państwami Europy Środkowej i Wschodniej na temat rurociągu i szerszego bezpieczeństwa energetycznego – dodał rozmówca PAP.

Odstąpienie od sankcji

We wtorek Blinken bronił decyzji o odstąpieniu USA od objęcia sankcjami spółki Nord Stream 2 AG i jej niemieckiego szefa, a prywatnie wieloletniego współpracownika prezydenta Rosji Władimira Putina, Matthiasa Warniga.

Jak tłumaczył, kolejne sankcje nie zablokowałyby budowy gazociągu, a mogłyby "zatruć" stosunki USA z Niemcami i zniechęcić Berlin do działań minimalizujących zagrożenia związane z Nord Stream 2. Chodzi głównie o to, by gazociąg nie mógł być używany przez Rosję do gazowego szantażu wobec Ukrainy. Blinken zaznaczył jednak, że w razie potrzeby sankcje te mogą zostać w każdej chwili przywrócone.

Mimo to decyzja o odstąpieniu przez Waszyngton od sankcji została przyjęta z dużym niezadowoleniem zarówno przez władze Ukrainy i m.in. Polski, jak i dużą część kongresmenów z obu partii.

Budowa Nord Stream 2

Prezydent Rosji Władimir Putin w ubiegłym tygodniu przekazał, że "zakończone zostało z powodzeniem układanie rur pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2". - Prace przy drugiej nitce nadal trwają - powiedział Putin. Zapytany o termin rozpoczęcia dostaw powiedział, że "wszystko zależy od regulatora niemieckiego".

Gazociąg ma transportować 55 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Krytycy Nord Stream 2 powtarzają m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2 / Vladimir Postnov